SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Branża prasowa podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015

Jaki był miniony rok w branży prasowej? Co wydarzy się w tym roku? Podsumowują i prognozują przedstawiciele wydawnictw: Edyta Sadowska, Ewa Lampart, Wojciech Fusek, Katarzyna Kolanowska i Tomasz Przybek, oraz eksperci z domów mediowych Universal McCann i MediaCom Warszawa.

Article

Ewa Lampart, wiceprezes ZPR Media, dyrektor zarządzająca „Super Expressu”

Wydarzenie roku
Afera taśmowa - kontrowersyjna, nieprzewidywalna i niedopowiedziana. Dała  powód do dyskusji czym jest i powinno być dziennikarstwo. Jakie są jego granice i czy w ogóle o granicach powinno się mówić.  Interesujące zjawisko, które doprowadziło do kilku ważnych refleksji.  

Sukces roku
Sukces jest taki, że dwa lata po pogrzebie prasy, przewidzianym przez kogoś w roku 2010 na 2012, dziennik „Super Express” od stycznia do listopada 2014 roku zanotował cztery razy wzrosty sprzedaży egzemplarzowej. Z czego ten sukces wynika? Z prawdziwie zespołowej pracy, z właściwie rozumianego przywództwa, z mieszanki nagłych wstrząsów i wyważenia.  Nasza gazeta jest redakcyjnie „gorąca”, marketingowo umiejętnie wykorzystuje wydarzenia bieżące i sytuację na rynku konkurencji, dystrybucyjnie uspokojona. „Super Express” to gazeta prawdziwie niezależna i prawdopodobnie jest to również jeden z istotniejszych czynników tego powodzenia.

Porażka roku
Porażka jest często wynikiem wielu czynników, o których nie wiemy lub na które nie mamy czasem wpływu.  Dlatego nie chcę pochopnie oceniać porażek, bo to są trudne i skomplikowane sytuacje.

Człowiek roku
Ludźmi roku powinni zostać czytelnicy -  potężna grupa osób, która jest ciekawa tego co się dzieje wokół nich, poszukuje informacji, rozrywki i za to wszystko płaci! W dobie mediów bezpłatnych (prasa jest właściwie jedynym medium płatnym) jest to olbrzymi sukces.  

Trend roku
Prasy nie można już  traktować w oderwaniu od internetu. Internet to oprócz treści technologia. Technologia jest tym co zmienia się najszybciej i powinna nadążać za potrzebami konsumentów. Szybkie i częste zmiany funkcjonalności to jest trend, który zauważam w tej chwili. Dostosowywanie się do ciągle zmieniających się potrzeb odbiorcy.  Gazeta papierowa jest w stanie nadążyć za tym jedynie w sferze informacyjnej i ilustracyjnej, gazeta internetowa musi już zadbać o dodatkowe elementy. Technologia stała się nieodłącznym elementem redakcji.

Prognoza na 2015 rok
Najistotniejszym problemem prasy w roku 2015, poprzednich i kolejnych będzie wypracowanie modelu biznesowego czy to w kanale online czy mobile, który wydaje się być coraz bardziej istotny. Czy to będzie „premium content” czy inna forma zarabiania w sieci - cały czas funkcjonujemy w etapie prób i podejmowanego ryzyka. Trzeba też podkreślać, że Ci, którzy za 5 - 10 lat będą podejmować decyzje , w tej chwili działają w sferze totalnej wolności i niezależności mediowej.  Jak się zachowają za te 10 lat? Jakie media będą konsumować?  Jak bardzo powierzchownie lub dogłębnie będą traktować informacje? Czy będą w stanie płacić za informacje? Za jakie? Który kanał dystrybucji treści zwycięży - na ile mobile przeważy w tym obszarze? Te pytania nie powinny być zmorą, ale powinny stanowić drogowskaz działań biznesowych. Liczę, że trendem 2015 będzie zadawanie sobie pytań, wątpienie i poszukiwanie jako twórczy element budowania biznesu.

 


Tomasz Przybek, prezes wydawnictwa Fratria

Wydarzenie roku
Z perspektywy czasu, taśmy „Wprost”. Temat bardzo ważny, niestety bardzo źle przedstawiony na łamach i na stronach internetowych. A w efekcie zgaszony bez skutecznego efektu zarówno w polityce, jak i w samym piśmie.

Sukces roku
Prasa. Print. Drukowane gazety. Wszystkie nowe tytuły, jakie pojawiły się na rynku w 2014 roku i w ciągu ostatnich lat zasługują na miano sukcesu roku. Obserwując wyniki uruchamianych projektów wydawniczych nie widzę wieszczonego od ponad dziesięciu lat końca druku (bodaj na 2012 rok). Jeśli nadal pojawiają się nowe tytuły drukowane, które znajdują tysiące, czasem dziesiątki tysięcy czytelników – to można dość optymistycznie zakładać, że do zagłady druku w ciągu kolejnych 10 lat nie dojdzie. Ja w każdym razie nie odczuwam potrzeby „zwijania” druku. Wręcz przeciwnie…
 
Porażka roku
Zbyt szybkie i bezmyślne, w mojej ocenie, żegnanie przez niektórych wydawców ludzi, którzy byli motorami sukcesu swoich tytułów. Adresaci wiedzą o kim mowa.

Człowiek roku
Użytkownicy mediów społecznościowych. Od użytkowników Facebooka i Twittera po „youtuberów”, którzy zmieniają sposób korzystania z mediów i telewizji. Wyścig wydawców na portalach społecznościowych, poszukiwanie i pozyskiwanie odbiorców stały się obowiązkowym elementem działalności wydawniczej, dziennikarskiej i reklamowej. To już nie jest kwiatek u kożucha, coś, co dzieje się „przy okazji”, a ceniona, rozwijana i hołubiona przez rynek dziedzina interakcji z czytelnikami i odbiorcami. Dzięki zaangażowaniu tysięcy użytkowników, dziś dla mediów ważna jest już nie tylko obecność w społecznościach, ale ich rozwijanie, dbanie o nie i zasilanie coraz to nowymi pomysłami. Z pewnością aktywny użytkownik „społecznościówek” jest Człowiekiem 2014 roku.

Trend roku
Wyraźna konsolidacja rynku i zdecydowany kierunek w stronę mediów elektronicznych. Kolejny 2015 rok to czas konsolidacji również wśród tygodników opinii.

Prognoza na 2015
Konsolidacja rynku oraz tworzenie przez wydawców, spółek w których jeden podmiot optymalizował będzie proces wydawniczy łączący prasę, internet, radio, telewizję. Główny kapitał to ludzie i jasna przejrzysta wizja przekazu. Rodzaj medium to tylko kanał dystrybucji treści.

Ponadto to rok wyborów, kampanii - a zatem także sporych emocji. Wydaje się więc, że rynek tygodników opinii raczej będzie umacniał swoją pozycję wobec dzienników, a tabloidy znów wygrają z opiniotwórczą prasą bój o wysokość sprzedaży.

 


Katarzyna Kolanowska, dyrektor wydawnicza czasopism i prasy bezpłatnej w Agorze

Wydarzenie roku
Nie było tak znaczących wydarzeń, jak fuzja gigantów wydawniczych, ale na uwagę zasługują trzy rzeczy:
Debiut „Urody życia” - długo zapowiadany magazyn Edipresse, oferta dla kobiet 40+, ciekawy pomysł z przejęciem marki tytułu urodowego.

Tygodnik „Dobry tydzień” Bauera, a w nim gwiazdy, religia i poradnictwo  - znalazła się nisza, którą chyba udaje się zapełnić na satysfakcjonującym poziomie  - sprzedaż rośnie z numeru na numer i oscyluje wokół 200 tys.

Naszemiasto.pl , czyli integracja kilkunastu tytułów papierowych i ponad 500 serwisów Grupy Polskapresse i Mediów Regionalnych pod jednym, spójnym, ponadregionalnym (choć w treści nadal lokalnym) szyldem. Wydawca zadbał o spójność serwisów z wydaniami papierowymi.

Sukces roku
Na rynku dzienników - paywall i cyfrowa oferta „Gazety Wyborczej”. Pokazuje, że da się zbudować grono lojalnych, płacących odbiorców.  Za tak dużym zasięgiem serwisu i świetną pod względem komercyjnym grupą konsumentów muszą pójść pieniądze reklamowe.

Czas na lans - udał nam się „Avanteen”, czyli „nastoletnie” rodzeństwo największego tytułu modowego „Avanti”. Udany debiut na trudnym rynku, na którym trzeba przekonać młode czytelniczki do sięgnięcia po papierowy magazyn, zaś reklamodawcom pokazać, że czytelniczki po magazyn sięgają.

Porażka roku
Taśmy „Wprost”.  Bez rozbudowanego komentarza.

Człowiek roku
Tradycją tej rubryki jest niewskazywanie konkretnej osoby,  na szczęście więcej jest zasłużonych niż psujących rynek i wizerunek prasy.

Trend roku
To był rok wideo - na serwisach wydawców, w aplikacjach, w wydaniach mobilnych liczba emitowanych filmów wzrosła zapewne kilkudziesięciokrotnie. Wideo jako nośnik reklamy staje się istotnym źródłem przychodów dla wydawców.

Prognoza na 2015 rok
Cyfryzacja i płatny kontent to słowa-klucze dla wydawnictw prasowych. Cyfryzacja oznacza rozwój wszelkiego rodzaju: projekty organiczne i akwizycje przedsięwzięć cyfrowych, rozwój kontentu i  wykorzystywanie kanałów dystrybucji, nowe źródła przychodów - od paywalli, poprzez reklamę natywną, handel big data, e-commerce.  Prasa ma kilka przewag konkurencyjnych w cyfrowym świecie: nieprzebrane ilości wiarygodnego kontentu, wypromowane, zaufane marki, no i zasięg. Ma też często dług technologiczny, ale inwestując w ludzi i środowisko cyfrowe, zaczęła go z powodzeniem spłacać.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża prasowa podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
drt
dlaczego przy podsumowaniu radia - nie ma komentarzy!
9 8
odpowiedź
User
Bruce Lee
mnie zawsze bawi zakilnanie realiów.
w działach reklamy, w redakcjach czy nawet w zarządach rotacja jak na zmywaku w UK. cięcie kosztów, zatory płatnicze, wieczne lasty, kastrowanie PBC wycofanie się GJ z PL.
tu i ówdzie jeszcze maluje się trawę na zielono ale coraz cieńszą warstwą.
8 8
odpowiedź
User
Algida
Edyta, przede wszystkim gorace i serdeczne gratulacje z powodu przeprowadoznych w redakcji FAKTU niezbednych zmian. Widac juz ich pierwsze dobre efekty. Robert Felus jest dobrym naczelnym, ktory rozumie i wspiera transformacje digitalna Faktu. To bylo bardzo potrzebne, wielu przed Toba probowalo ale dopiero Tobie udalo sie przeciac ten cieknący wrzód. To jeden z Twoich wielkich sukcesow w 2014 roku, w trzecim roku Twojej udanej prezesury. Serdecznie Cie pozdrawiam.
11 10
odpowiedź