SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża prasowa podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015

Jaki był miniony rok w branży prasowej? Co wydarzy się w tym roku? Podsumowują i prognozują przedstawiciele wydawnictw: Edyta Sadowska, Ewa Lampart, Wojciech Fusek, Katarzyna Kolanowska i Tomasz Przybek, oraz eksperci z domów mediowych Universal McCann i MediaCom Warszawa.

Dariusz Sachajko, commercial director w Universal McCann

Wydarzenie roku
Postawiłbym na Konferencję „Re:Media 2014. Transformacja prasy w erze mediów cyfrowych”. Dzięki kilku ciekawym  prezentacjom (z wystąpieniem Millward Brown na czele) było to dla mnie inspirujące doświadczenie. Dzięki rozwojowi internetu, prasa zyskuje nowe perspektywy i to udało się autorom pokazać.

Sukces roku
Po latach wydawcy zaczęli działać wspólnie w celu ochrony interesów całego segmentu. Nie udawało się to od lat, dlatego stworzenie jednego frontu oraz budowanie wspólnego stanowiska w kluczowych dla prasy kwestiach jest faktem bez precedensu dlatego należy to wyróżnić
 
Porażka roku
Inwestycje reklamowe na prasę w dalszym ciągu nurkują. Wydawcy nie znaleźli sposobu by przeciwdziałać temu zjawisku. Odwrócenie tego trendu jest kluczowym tematem dla Wydawców, gdyż dobrze wiedzą, że popularność prasy jest większa niż wynikałoby z utrzymującej się od lat ujemnej dynamiki inwestycji reklamowych w segment.
 
Człowiek roku
Witold Woźniak - stał się twarzą pospolitego ruszenia wśród wydawców. Potrafił skrzyknąć rynek by zaczął wspólnie poszukiwać dróg wyjścia z impasu. Przełomem było emocjonalne wystąpienie podczas Gali Media Trendy. Nie wiadomo na ile wspólne działania okażą się skuteczne, ale tytuł człowieka roku za inicjację zmian jemu się należy.
 
Trend roku
Wydawcy idą w luksus. Nie jest to zupełnie nowy trend, ale w tym roku bardzo mocno akcentowany. Widać wyraźnie, ze Wydawcy w luksusie upatrują przewagi prasy względem innych mediów - w 2014 roku pojawiła się „Uroda Życia” (Edipresse) i „Esquire” (Marquard).
 
Prognoza na rok 2015
Trudno znaleźć symptomy mogące zwiastować odwrócenie dotychczasowych trendów. Spodziewam się jednak stopniowego wyhamowania spadków inwestycji reklamowych oraz pierwszych rezultatów wspólnej pracy wydawców nad zmianami dotyczącymi funkcjonowania standardów rynkowych (przede wszystkim badań).

 


Kinga Koperska, media manager w MediaCom Warszawa

Wydarzenie roku
Nie było spektakularnych zmian. W 2014 roku mogliśmy obserwować powrót do korzeni w prasie codziennej czyli połączenie Mediów Regionalnych z Polskapresse. Kolejna konsolidacja korporacji - Onet i RASP. Połączenie budżetów celem większej przewagi negocjacji korporacyjnych.
 
Sukces roku
Zmiana periodyczności „Wysokich Obcasów Ekstra” z kwartalnika na miesięcznik z utrzymaniem czytelnictwa i sprzedaży. Szczególnie w trudnym czasie dla prasy.
 
Porażka roku
Nie było spektakularnych porażek.
 
Człowiek roku
W roku 2014 nie było szczególnie wyróżniającej się osoby.
 
Trend roku
Postępująca digitalizacja prasy - już nie tylko cyfrowe wydania stały się standardem, ale również powstają kolejne tytuły, które nie posiadają podstawowej wersji papierowej.

Pojawiają się też nowe tytuły luksusowe („Uroda Życia” czy „Esquire”), co oznacza, że wydawnictwa starają się nadążyć za coraz bardziej wymagającym czytelnikiem i reklamodawcą. Dla tych drugich zarówno kontent jak i wizerunek mają coraz większe znaczenie.
 
Prognoza na 2015
Dalsza digitalizacja. W prasie tradycyjnej zwiększenie roli magazynów luksusowych co jest związane z większą liczbą kampanii wizerunkowych.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Branża prasowa podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
drt
dlaczego przy podsumowaniu radia - nie ma komentarzy!
odpowiedź
User
Bruce Lee
mnie zawsze bawi zakilnanie realiów.
w działach reklamy, w redakcjach czy nawet w zarządach rotacja jak na zmywaku w UK. cięcie kosztów, zatory płatnicze, wieczne lasty, kastrowanie PBC wycofanie się GJ z PL.
tu i ówdzie jeszcze maluje się trawę na zielono ale coraz cieńszą warstwą.


odpowiedź
User
Algida
Edyta, przede wszystkim gorace i serdeczne gratulacje z powodu przeprowadoznych w redakcji FAKTU niezbednych zmian. Widac juz ich pierwsze dobre efekty. Robert Felus jest dobrym naczelnym, ktory rozumie i wspiera transformacje digitalna Faktu. To bylo bardzo potrzebne, wielu przed Toba probowalo ale dopiero Tobie udalo sie przeciac ten cieknący wrzód. To jeden z Twoich wielkich sukcesow w 2014 roku, w trzecim roku Twojej udanej prezesury. Serdecznie Cie pozdrawiam.
odpowiedź