SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża public relations podsumowuje rok 2018, prognozy na 2019

W naszym cyklu podsumowań roku z obszaru mediów i marketingu rok 2018 opisują przedstawiciele branży public relations. Eksperci wskazują także najciekawsze trendy na rok 2019.

Article

Tomasz Alberski, prezes agencji Komunikacja Plus

Projekt roku w Polsce
Rebranding Santander Consumer Banku
Od wieków wiadomo, że pieniądze lubią ciszę. Wie o tym również dział marketingu Santander Consumer Banku, który spokojnie, bez zbędnego przepychu kontroluje rebranding marki BZ WBK. W tym sektorze, jak w żadnym innym, fajerwerki zdecydowanie nie są wskazane. Dlatego klienci, zamiast celebrytów w reklamach, preferują deklaracje zapewniające o bezpieczeństwie powierzonych przez nich środków. Właśnie na taki rodzaj komunikacji postawił Santander Bank, który zamiast szokować, woli edukować. I na każdym kroku podkreśla, że dotychczasowi klienci BZ WBK, zmianą nie muszą się absolutnie przejmować i co więcej, wkrótce solidnie na niej zyskają. Warto docenić organizację i koordynację całej kampanii, która ze względu na liczbę placówek stanowiła spore wyzwanie. Tak samo, jak skutecznie przeprowadzoną akcję reklamową. W jej efekcie, w jednym dniu okładki wszystkich najważniejszych dzienników w naszym kraju zawierały reklamę banku Santander informującą o zmianach.

Projekt roku na świecie
Google Duplex
Na wyróżnienie zasługuje prezentacja sztucznej inteligencji Google Duplex. Na ustach wszystkich specjalistów branży pojawiła się konferencja, podczas której Google zaprezentował rozmowy telefoniczne zainicjowane przez sztuczną inteligencję. Ta nie tylko zamówiła wizytę u fryzjera, ale i zarezerwowała stolik w restauracji tak, że osoba po drugiej stronie nie zdała sobie sprawy, że nie rozmawia z człowiekiem. To kierunek rozwoju, od którego nie uciekniemy, a rewolucja dzieje się na naszych oczach. Działania Google to doskonały przykład zaprezentowania produktu w prosty, ale kreatywny sposób. Efekt? 38 milionów wyświetleń filmu z konferencji, tysiące artykułów, prawie milion osób mówiących o Google Duplex online w czasie prezentacji.

Trend roku w Polsce
Promocje contentu muzycznego
W Polsce stale rośnie rola content marketingu, który cały czas przybiera nowe formy. Rok 2018 to zdecydowanie rok contentu muzycznego. Największym projektem był zdecydowanie EB TYMCZASEM, ale warto zwrócić uwagę także na mniejsze kampanie: Waglewscy dla Bytomia, O.S.T.R. dla World of Tanks czy Zalewski dla IKEA. Warto też wyróżnić zaangażowanie Credit Agricole w promocję płyty i całą „Małomiasteczkową” trasę koncertową Dawida Podsiadło. Marki coraz chętniej współpracują z muzykami. W ten sposób nie tylko docierają do ich społeczności, ale także pozycjonują się zgodnie z wizerunkiem danego artysty. Zyskują reputację firmy kreatywnej, otwartej, na swój sposób artystycznej.

Trend roku na świecie
Potencjał dźwięku
Na świecie także coraz ważniejszą rolę odgrywa dźwięk. Badanie wskazują, że coraz częściej słuchamy podcastów. Nie tylko tych rozrywkowych, ale także biznesowych, np. Planet Money, Bloomberg Benchmark czy biznesowo-rozrywkowe Freakonomics. W Polsce swoje programy mają m.in. Deloitte czy Puls Biznesu. Konsumenci powoli odchodzą od klasycznego radia. Swoich ulubionych twórców i audycji chcą słuchać wtedy, kiedy chcą i gdzie chcą. Wyzwaniem dla marketerów i PR-owców będzie efektywne wykorzystanie tego narzędzia. Uciekałbym jednak od przenoszenia standardowej reklamy radiowej do podcastów. Taka formuła się nie sprawdzi.

Prognoza na 2019 rok – Polska
Employer Branding
Biorąc pod uwagę poziom bezrobocia w Polsce, rozwój gospodarczy i stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników, zarówno białych jak i niebieskich kołnierzyków, spodziewam się dalszego wzrostu znaczenia employer brandingu i marketingu rekrutacyjnego. Sytuację jeszcze bardziej komplikują nowe regulacje prawne w Niemczech. W 2019 roku kraj ten otworzy swój rynek na pracowników ze wschodu. Według badań przeprowadzanych przez Work Service, nawet 60% obywateli Ukrainy mieszkających w naszym kraju, może poszukiwać pracy u zachodnich sąsiadów. Coraz większego znaczenia nabierać będzie umiejętność przedstawienia efektów działań EB czy rekrutacyjnych. Agencje, które będą potrafiły przedstawić koszt pozyskania jednego pracownika poprzez swoje działania komunikacyjne z pewnością zyskają w oczach klientów.

Prognoza na 2019 rok – świat
Video content
Globalnie dostrzegam bardziej wyzwanie niż trend. Nie ulega wątpliwości, że dynamicznie rośnie poziom konsumpcji video w sieci. Coraz popularniejsze są nie tylko krótkie formaty (Instastories, snapy itp.), ale także dłuższe video. Konsumenci coraz chętniej sami z siebie opowiadają w nich o swoich ulubionych (lub znienawidzonych) markach. Jako PR-owcy musimy znaleźć sposób na efektywne monitorowanie contentu video. Standardowy monitoring bazujący na hasłach w tytule filmu, np. na YouTube, to zdecydowanie za mało, żeby przeprowadzić rzetelną analizę obecności marki w sieci. W skrócie, jako PR-owcy w 2019 r. będziemy potrzebowali rozwoju technologii analitycznej.

Człowiek roku na świecie
Brak
2018 rok nie wykreował wielkich, globalnych liderów, zarówno w biznesie, jak i w sporcie czy polityce. To tytuł zarezerwowany dla reformatorów, ludzi którzy w swoich branżach lub specjalizacjach nie tylko osiągają spektakularne sukcesy, ale także zmieniają kierunek myślenia, motywują, inspirują i zostawiają konkurentów daleko w tyle. W ostatnich 12 miesiącach takich wybitnych jednostek niewątpliwie zabrakło.

Człowiek roku w Polsce
Andrzej Bargiel
Zjeżdżając na nartach z K2, jako pierwszy człowiek na świecie, Andrzej Bargiel po raz kolejny przesunął granicę ludzkich możliwości. Jego niebywały wyczyn był jednak wyjątkowy nie tylko ze względu na aspekt sportowy, ale także ten komercyjny. Widzowie na całym globie mogli śledzić nie tylko jego przygotowania do zdobycia szczytu, ale także samą wspinaczkę i zjazd z monumentalnej góry. Spektakularne relacje live z drona na wysokości 7-8 tys. metrów, barwne opowieści z wyprawy w mediach społecznościowych i otwartość na kontakt z fanami, wyniosły himalaizm na zupełnie inny poziom dostępności. Dzięki Bargielowi i całej ekipie, która wspierała go w Karakorum, K2 choć przez chwilę stało się górą na wyciągnięcie ręki.

Premiera/debiut roku w Polsce
„Vogue”
82,7 tys. sprzedanych egzemplarzy – to średni wynik pięciu pierwszych numerów magazynu „Vogue”. Wynik spektakularny w dobie przekonania o umierającym rynku mediów papierowych i znikających z półek kolejnych tytułów. O ile sam debiut rynkowy był gwarantowanym hitem (który dodatkowo podbiła kontrowersyjna okładka), o tyle długofalowa sprzedaż na tak wysokim poziomie, jest już ogromnym sukcesem. To zdecydowanie jeden z najlepszych debiutów na rynku mediów tradycyjnych, nie tylko w 2018 roku, ale także w całej minionej dekadzie.

Premiera/debiut roku na świecie
Wszystkie produkty ze sztuczną inteligencją
Wystarczyło kilkanaście miesięcy, by sztuczna inteligencja wdarła się niemal do wszystkich sektorów nowych technologii. Dziś, korzystają z niej nie tylko producenci samochodów, ale także firmy z branży RTV i AGD. Autami z AI chwalą się dziś Volkswagen i Toyota, telefony, które uczą się zapamiętywać przedmioty produkuje m.in. Huawei, a standardem w ofercie Samsunga i LG stały się inteligentne lodówki. Coraz więcej osób, chce także mieszkać w inteligentnych domach, w których sztuczna inteligencja gasi za nas światła, sama podkręca temperaturę i zamyka drzwi, gdy zapomnimy tego zrobić. W 2018 roku, jak nigdy dotychczas, mogliśmy odczuć obecność AI, zarówno jako sloganu reklamowego, jak i realnego usprawnienia popularnych urządzeń i systemów.

Wydarzenie roku
Ślub księcia Harrego i Meghan Markle
Bez wątpienia wydarzeniem, którym ekscytował się cały świat, był ślub książęcej pary. Zaślubiny księcia Harry'ego z Meghan Markle to zderzenie dwóch światów: celebrytów i monarchii. Już ślub księcia Williama z Kate Middleton nieodwracalnie zmienił wizerunek brytyjskiego dworu. Ślub młodszego z braci z popularną, amerykańską aktorką, dzięki wykorzystaniu nowych mediów, to kontynuacja tego procesu. Również w Polsce ceremonia była śledzona przez prawie 3 mln widzów, a w samych Stanach Zjednoczonych było to aż 29 mln osób. Statystyki nie kłamią, jeśli mowa również o social media. Z ostatniego raportu Facebooka, dowiadujemy się bowiem, że 42 mln  osób na całym świecie skomentowało to wydarzenie na portalu. Ciężko zatem przejść obojętnie obok wydarzenia o takiej skali.

Sukces roku
„Zimna wojna”
Nie ma wątpliwości, że to właśnie takie filmy budują markę i wartość polskiej kinematografii, a wielu aktorom umożliwiają wejście na światowe salony. Złote Palma w Cannes i Złote Lwy w Gdyni mogą być dopiero początkiem wspaniałej serii nagród dla wybitnego obrazu stworzonego przez Pawła Pawlikowskiego. "Zimna wojna” to znakomite dzieło, które cieszy oko nie tylko polskich i zagranicznych widzów, ale również krytyków filmowych.   Twórczość Pawlikowskiego zdobyła też Wyróżnienia na gali Europejskich Nagród Filmowych, co tylko potwierdza ten fakt.  Daje nam to nadzieję na statuetkę również w oscarowym rozdaniu, za co niewątpliwie będę trzymać kciuki.

Porażka roku
Reprezentacja Polski w piłce nożnej

Występ Reprezentacji Polski podczas  Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji, to bez wątpienia przykład porażki,  która odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie.  Pomimo, iż o grze polskich piłkarzy podczas turnieju chcieliśmy jak najszybciej zapomnieć, to słaby występ naszych reprezentantów poniósł za sobą również inne, bardzo duże konsekwencje. Mowa oczywiście o tych marketingowych. Według przeprowadzonej po mundialu analizy SW Intelligence, scoring polskich piłkarzy spadł aż o 27% w porównaniu z wynikami sprzed turnieju. Niemniej wielkie przegrane, zawsze niosą za sobą równie wielkie konsekwencje.


Przemysław Mitraszewski, managing partner w Lighthouse

Wydarzenie roku
Wydarzeniem roku zarówno w Polsce jak i na świecie był szczyt klimatyczny w Katowicach. COP 24 był wyjątkowo trudny: bez udziału najważniejszych przywódców światowych, odbywający się po wystąpieniu USA z porozumień klimatycznych, z polskimi akcentami promującymi węgiel. W obliczu głębokich podziałów przyjęcie końcowego porozumienia jest dużym osiągnięciem.

Sukces roku
Polacy i K2 – choć zdobycie K2 zimą nie powiodło się, do spektakularnych należy zaliczyć akcję ratunkową Polaków z ekipy atakującej K2 (Bielecki i Urubko) na Nanga Parbat i uratowanie francuskiej himalaistki. Kolejnym polskim akcentem był zjazd Andrzeja Bargiela ze szczytu K2 na nartach.
Świat – wycofanie się z wykorzystania naturalnych futer przez czołowe domy mody (Gucci, Armani, Chanel, Burberry).

Porażka roku
Polska – zarówno wynik sportowy jak i postawa kadry narodowej na mundialu w Rosji. Jednym słowem nadmuchany do granic możliwości balon oczekiwań i przerost formy nad treścią w wydaniu PZPN.
Świat - Negocjacje w sprawie Brexit – negocjacje ciągnące się jak brazylijski tasiemiec bez przełomowych zwrotów akcji.

Człowiek roku
Robert Biedroń – na zacementowanej scenie politycznej i skostniałej lewicy wprowadził powiew świeżości. Na jak długo, czas pokaże.
Świat – łatwiej wskazać antybohatera. Tu na czoło wysuwa się prezydent Francji Macron. Zaprzepaścił kapitał społeczny, wycofał się z kluczowych reform i dał się zapędzić do narożnika.

Projekt roku
WOŚP – po raz 26. z rzędu Jurek Owsiak i ekipa byli w stanie zmobilizować Polaków i zebrać rekordową liczbę środków.
Wojna handlowa USA – Chiny – nieoczekiwana, zaskakująca w formie, wywracająca percepcję współczesnego handlu. Oto liberalne USA stały się protekcjonistyczne, a Chiny obrońcą wolnego handlu.

Premiera / debiut / nowość roku
Film "Kler" – sukces kasowy, a co najważniejsze stał się tematem do rozmów w każdym środowisku. Jeden z kamieni, który uruchomił lawinę obnażającą kulisy funkcjonowania kościoła

Trend roku
Rosnąca rola AI i personalizacja – w biznesie i komunikacji (chatboty). Coraz szersze i praktyczniejsze wykorzystanie technologii w działaniach komunikacyjnych oraz większa mierzalność działań i oparcie na danych (big data). W ślad za tym większa personalizacja przekazów umożliwiająca na dotarcie ze sprofilowanym przekazem do ściśle sprecyzowanych grup odbiorców.
Firmy zaangażowane - coraz większa świadomość, że marka w dzisiejszych czasach musi robić coś więcej, niż tylko sprzedawać produkt – wobec marek będą kierowane oczekiwania jasnych deklaracji w kwestiach społecznych, politycznych, kulturowych.
W Polsce po 30 latach gospodarki rynkowej założyciele dużych firm będą decydowali co zrobić z biznesem. Tworzenie firm rodzinnych i sukcesja a może sprzedaż, to będzie jeden z wiodących tematów w 2019 r.

Prognoza na 2019 rok
Spowolnienie gospodarcze i narastający protekcjonizm w polityce międzynarodowej
Pogłębiający się kryzys zaufania i w tym kontekście rosnąca rola biznesu w budowaniu poczucia stabilizacji w przestrzeni społeczno-gospodarczej.


Tomasza Podolak- założyciel Linkleaders


Wydarzenie roku
Świat: Kłopoty wizerunkowe Facebooka związane z wyciekiem danych i
wewnętrzną polityką wobec „konkurencji”.
Polska: Kubica w Formule 1 dla Orlenu. Czy będzie ROI ze 100 mln inwestycji?

Sukces roku
Świat: Powrót Elona Muska i odrodzenie wizerunkowe Tesli.
Polska: Film „Zimna Wojna” a marka i percepcja Polski na świecie.

Porażka roku
Świat: Facebook i wycieki danych oraz wewnętrznych korespondencji.
Polska: NBP w kontekście kryzysu w KNF. Niefortunne uwikłanie marki banku
narodowego w „aferę”.

Człowiek roku
Świat: Elon Musk
Polska: nikogo nie nominuje

Projekt roku
Nie nominuje

Premiera / debiut / nowość roku
Nowy Mercedes klasy G.

Trend roku
Samochody elektryczne. Ekspansja nowej technologii oraz zmiany postaw konsumenckich w motoryzacji oraz silna weryfikacja modeli biznesowych na rynku energii i paliw.

Prognoza na 2019 rok
Czekanie na korektę. Na korektę na rynku mieszkaniowym, na korektę na rynkach finansowych i kapitałowych. Dominująca narracja o „nieuchronnym kryzysie” w różnych aspektach globalnej komunikacji, w PR korporacyjnym i
politycznym, w mediach.

  • 4
  • 5
  • 6
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża public relations podsumowuje rok 2018, prognozy na 2019

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polo
Tego nie da się czytać.... "Dyrektorzy" :)
odpowiedź
User
Karboksylowy
Rozmawiamy cały czas o public relations?
odpowiedź
User
Sham
To napiszcie swoje prognozy, mądrale. Pośmiejemy się...
odpowiedź