SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża reklamowa: podsumowanie 2018 roku, prognozy na 2019

Przedstawiamy kolejną część podsumowania minionego roku w branży reklamowej. O najważniejszych wydarzeniach 2018 roku i prognozach na 2019 rok mówią przedstawiciele czołowych agencji reklamowych, domów produkcyjnych i SAR.

Wojciech Kotala, CEO w Schulz brand friendly

Wydarzenie roku
Kryzys Fb i afera Cambridge Analityca, a raczej wszystko co wydarzyło się od tego czasu.

Czyli z jednej strony spadająca wiarygodność FB i innych wielkich tego świata, z drugiej strony (konsumenckiej) duży krok w stronę uświadomienia roli prywatności i wiedzy o użytkowniku.

Sukces roku
Na świecie - rosnący w siłę przez cały 2018 roku ruch #metoo, i jego wszystkie odcienie, również w Polsce

W Polsce - kino jako miejsce spędzania czasu, ale też kinematografia polska - coraz bardziej ciekawa i z rosnącym wpływem na sprawy społeczne

Porażka / rozczarowanie roku
Brak wyraźnego kroku w stronę walki ze smogiem i efektem cieplarnianym i odwrotny niż na całym świecie trend w energetyce.

Na świecie - kryzys w komitecie noblowskim i zamieszanie z Noblem z literatury

Showmax - nagrody branżowe(w tym Effie), inwestycje w treści, szeroko zakrojona kampania promocyjna, sporo propagadny sukcesu. Nagle sukces okazuje się nie być tak spektakularny jak to nam opowiadano.

Człowiek roku
Człowiek. Po prostu. Marki to dostrzegły i w swojej komunikacji coraz częściej poruszają kwestie dotyczące wyzwań codzienności , ważnych społecznie kwestii i szukają dojścia do konsumenta poprzez wspieranie jego otoczenia. Jest to coś więcej niż powiedzenie „Ty". Może na okładce „Time” powinno pojawić się „humanity" albo „the people"?

Trend roku
Na świecie - rosnąca rola Chin i szerzej - Azji w nauce, biznesie. Dzisiaj to metatrend odpowiedzialny za mnóstwo mniejszych trendów w naszej codzienności poprzez m.in. rzeczy codziennego użytku. Ciekawe, kiedy zacznie zarażać kulturowo dotychczas dość hermetyczną Europę i Amerykę.

Rosnąca rola miast, miejskości, powrotu z przedmieść do centrów, wraz z rosnącymi potrzebami kulturalnymi czy rozrywkowymi i potrzebą życia w społeczności.

W branży: zmieniające się standardy przetargowe: mniej agencji, więcej rejection fee, konkretne informowanie o przebiegu przetargu. Z poziomu uczestnika tych przetargów widać znacznie większe możliwości zaangażowania się w proces (również finansowo), mając pewność co do zwrotu przynajmniej części kosztów i przejrzystości procesu. Duży plus i znak zmieniającego się podejścia marketera do agencji.

Prognoza na 2019 rok
Wielka niepewność co do rozwoju retailu w Polsce. Z jednej strony wiele trendów i nowinek (sklepy bezobsługowe, rozwój segmentu eco), ale w praktyce w większości szara rzeczywistość i walka o masowego konsumenta w warunkach zmieniających się kryteriów decyzyjnych

Jeszcze więcej CSRu, więcej marek, które w trosce o wartość dodaną będą więcej robić niż mówić i angażować się w sprawy coraz poważniejsze, dotychczas zarezerwowane dla instytucji czy rządu (równość, dobrostan, zdrowie czy troska o naturę).

 


Marcin Piwnicki, założyciel i creative director w KOHE

Wydarzenie roku
W Polsce na pewno jednym z istotniejszych wydarzeń było wprowadzenie w życie przepisów Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych i dostosowanie obecnych rozwiązań konsumenckich do nowych przepisów. Kolejnym istotnym wydarzeniem były zmiany przepisów zakazujące handlu w wybrane niedziele, co przyczyniło się do zmian nawyków konsumentów, wyzwolenia kreatywności firm stacjonarnych i zwiększenia obrotów sklepów w internecie.

Jednym z ciekawszych wydarzeń tego roku na świecie była aukcja najpopularniejszego obrazu Banksy'ego, czyli dziewczynki z balonikiem. Ciekawy był pomysł zniszczenia obrazu po zakończeniu licytacji, który odczytywany był jako manifest i sprzeciw wobec władzy pieniądza. Finalnie obraz zyskał ponad połowę na wartości.

Sukces roku
Pierwszy samochód w kosmosie - czyli projekt Elona Muska z wysłaniem Tesli w kosmos. Pomijając samą promocję samochodu, całe przedsięwzięcie było dużym i przełomowym wydarzeniem z bardzo dobrze przeprowadzoną relacją na żywo.

Na naszym podwórku w tym roku wydarzyło się kilka przełomowych osiągnięć. Do jednego z nich można zaliczyć rekonstrukcję twarzy wykonaną przez zespół lekarzy z Katowickiego szpitala klinicznego z użyciem wydruków drukarki 3D.

Porażka / rozczarowanie roku
Moim zdaniem jedną z większych porażek na naszym podwórku był upadek i wielki spór wokół kontrowersyjnego projektu „Rejs Polska 100”, który miał promować Polskę na świecie, a przez to co się wydarzyło miał efekt zupełnie przeciwny.

Na świecie na pewno jedną z większych porażek była kampania Mastercard, w której marka za każdego gola strzelonego przez Messiego i Neymara miała przekazywać pieniądze na zakup posiłków dla biednych dzieci. Sposób dobrania narzędzi wspierania potrzebujących i uzależnienie ich od gry wywołał duże oburzenie odbiorców na całym świecie. W efekcie marka ściągnęła akcję z emisji, przeprosiła oficjalnie i przeznaczyła dużo większą niż początkowo planowano kwotę na wsparcie głodujących.

Człowiek roku
Elon Musk - za wizjonerstwo, odwagę i przekraczanie granic w swoich projektach.

Serwis / kampania / projekt roku
Jedną z ciekawszych kampanii na świecie była doceniana m.in. na tegorocznym Cannes Lions kampania „Trash Isles”. Fundacja Tworzyw Sztucznych Oceanu i LadBible złożyły wniosek do ONZ o uznanie Trash Isles jako oficjalnego kraju, pokazując tym samym wagę problemu zalegających plastików w oceanie. O akcji mówiły wszystkie media na świecie, zwiększając tym samym zasięg kampanii.

Premiera, nowość roku
Do premier na świecie na pewno warto zaliczyć pierwszy pokaz Doce&Gabana, który odbył się z użyciem dronów.

W Polsce dość innowatorskim projektem było stworzenie miejskiego oczyszczacza smogu, który umieszczony został w Krakowie. Projekt zrealizowany przez holenderskiego artystę i innowatora Daana Roosegaardea we współpracy z bankiem ING.

Trend roku
Motywem przewijającym się w komunikacji nie tylko marketingowej były zmiany klimatyczne. Ten temat zdominował wszelkie rozmowy i mam wrażenie dzięki temu coraz więcej ludzi jest świadomych swojej odpowiedzialności za ten stan. Zarówno na rynku polskim jak i w kampaniach zagranicznych powstało dużo spotów i kampanii poświęconych temu zagadnieniu.

Prognoza na 2019 rok
Moim zdaniem rok 2019 będzie jeszcze bardziej ukierunkowany na szukaniu w obszarze nowych technologii, ale również w marketingu rozwiązań mających znaczący wpływ poprawę sytuacji klimatycznej.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Branża reklamowa: podsumowanie 2018 roku, prognozy na 2019

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Pan Musk to upadły bankrut który za pożyczoną kasę wystrzeliwuje sobie auto w kosmos na które są zapisy na rok do przodu przyjmowane. Z czego tu się cieszyć i co tu chwalić?
odpowiedź
User
dob
Royal weeding?
że niby królewskie jaranie? no w sumie :)
odpowiedź
User
ja -
Uważam, że
odpowiedź