SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Britannica walczy o reputację

Encyklopedia Britannica bardzo ostro zaatakowała magazyn Nature za zrównanie jej z Wikipedią.

W grudniowym numerze pismo przedstawiło wyniki badań, z których wynikało, że internetowa encyklopedia Wikipedia dorównuje w rzetelności Brittanice.

W oświadczeniu na stronie internetowej Britannica stwierdza, że „badania były tak źle przeprowadzone, a wyniki tak pełne błędów, że nie przedstawiają żadnej wartości”.
Brittanica zleciła sprawdzenie danych analizowanych w badaniu (czyli 50-ciu tych samych haseł z obu encyklopedii) swoim ekspertom. Odkryli oni, że wiele błędów przypisanych Brittanice, okazało się wcale nie być błędami. Cześć analizowanych artykułów przypisanych Britannice, nigdy nie było tam umieszczonych.

Jimmy Wales, twórca Wikipedii stwierdził, że według niego samo badanie było rzetelne. Winą obarczył jednak dziennikarzy, którzy puścili w świat wiadomość, że Wikipedia i Britannica są równie dokładne i rzetelne, podczas gdy z badania wynikało, że encyklopedia internetowa ma o 25% więcej błędów.

Britannica żąda publicznego odwołania wyników porównania. Nature broni swojej publikacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Britannica walczy o reputację

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl