SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CBA bada wydatki marketingowe Orlenu, Lotosu, KGHM, Azotów i PGZ w ostatnich miesiącach

Centralne Biuro Antykorupcyjne zaczęło kontrolę wydatków na public relations, reklamę i doradztwo poczynionych od grudnia ub.r. przez spółki Grupa Lotos, PKN Orlen, KGHM, Grupa Azoty i Polska Grupa Zbrojeniowa. Przyczyną są otrzymane przez CBA sygnały o nieprawidłowościach w tych firmach.

Article

W komunikacie CBA poinformowało, że jego funkcjonariusze będą badali umowy i wydatki pięciu wymienionych spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Przeanalizowana też zostanie dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa.

Na początku postępowania CBA chce dokładnie wiedzieć, jakie podmioty, jakie konkretnie usługi, w jakim terminie, na czyje zlecenie i za jaką kwotę wynagrodzenia wykonali na rzecz tych spółek usługi z zakresu szeroko pojętego marketingu, PR i reklamy.

Kontrola obejmuje okres od 1 grudnia ub.r. Dotyczy też wszystkich spółek zależnych Grupy Lotos, PKN Orlen, KGHM, Grupy Azoty i Polskiej Grupy Zbrojeniowej (łącznie to kilkadziesiąt podmiotów). CBA przekazało już zarządom tych firm dokumenty i zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

W poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapowiedział, że CBA będzie na stałe kontrolować umowy zawierana przez pięć strategicznych spółek Skarbu Państwa. - Absolutnie priorytetem dla służb antykorupcyjnych jest dbałość o wydawanie pieniędzy publicznych również w spółkach państwa - zaznaczył. - Nie będzie to jednorazowa akcja, a stały monitoring tego, co się dzieje w spółkach strategicznych Skarbu Państwa. Nie dopuścimy do sytuacji, żeby dochodziło do jakichś patologicznych, przestępczych działań. Mam nadzieję, że do takich rzeczy nie dochodzi; kontrole się rozpoczynają - dodał.

Jak poinformowano w piątek, służby mają w najbliższym czasie skontrolować w takim zakresie 66 spółek państwowych, m.in. Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową.

Na przełomie ub. i br. zmieniły się zarządy zdecydowanej większości czołowych spółek Skarbu Państwa. Poszły za tym roszady w biurach marketingu i komunikacji, np. w Orlenie dyrektorem wykonawczym ds. marketingu został Rafał Pasieka, zastępując Leszka Kurnickiego, a w Grupie Lotos podobną funkcję objął Adam Burak w miejsce Anny Goliszewskiej.

Cześć spółek wybrała też nowe firmy marketingowe do współpracy. PKO BP do obsługi mediowej w miejsce Universal McCann wybrał Havas Media, a do obsługi reklamowej - Agencję Warszawa, kończąc przed czasem współpracę z DDB&Tribal. Natomiast PZU prowadzi obecnie przetarg, w którym bierze udział pięć agencji reklamowych.

Ministerstwa i spółki państwowe pod koniec ub.r. zmieniły też rozdzielanie budżetów reklamowych na mediach. W prasie zdecydowanie więcej niż rok wcześniej promują się w m.in. w „Gazecie Polskiej” i „W Sieci”, a mniej w „Polityce” i „Newsweeku”, natomiast w telewizji mocno ograniczyły wydatki w TVN, Polsacie News i TVN24.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CBA bada wydatki marketingowe Orlenu, Lotosu, KGHM, Azotów i PGZ w ostatnich miesiącach

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewelina Juda
Wy sprawdzicie lepiej ile Obajtek z ARiMR wydaje na wydatki marketingowe. Zwłaszcza na wspieranie Telewizji Trwam, oraz na organizację konferencji rolniczej na Politechnice Białostockiej.
14 8
odpowiedź
User
qwerty
Chwila, chwila,... badają wydatki W OSTATNICH MIESIĄCACH, a nie z lat 2007-15. ROFL&LOL. #dojna zmiana
11 9
odpowiedź
User
qq
nie dało się zrobić porządku po dobroci z sitwa platformerską, to się weźmie za nich wreszcie CBA. Mam nadzieję, że tymi złodziejskimi dziadami zapełnią się więzienia.
10 16
odpowiedź
User
leśny dziad
nie dało się zrobić porządku po dobroci z sitwa platformerską, to się weźmie za nich wreszcie CBA. Mam nadzieję, że tymi złodziejskimi dziadami zapełnią się więzienia.


ja tu widzę problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Jesli kontrola obejmuje okres od 1 grudnia, to chyba już nie PO?
11 9
odpowiedź