SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CBOS: Poparcie dla PO wzrosło do 43 proc., dla PiS spadło o 6 pkt.

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca o 2 pkt proc. do 43%, natomiast odsetek osób deklarujących chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość (PiS) spadł w tym czasie o 6 pkt proc. do 23%, wynika z sondażu firmy CBOS.

CBOS: Poparcie dla PO wzrosło do 43 proc., dla PiS spadło o 6 pkt.

Wśród osób deklarujących wzięciu udziału w potencjalnych wyborach, 13% oświadczyło, że głosowałoby na kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD, wzrost o 4 pkt m/m). CBOS zwraca uwagę, że jest to najlepszy wynik tego ugrupowania od wyborów 2007 r.

Odsetek potencjalnych wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) nie zmienił się i wyniósł 3%. CBOS podkreśla też, że 12% zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, którą partię poparłby w głosowaniu.

"Powyborcza zmiana wizerunku szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz powrót do dawnej retoryki i obyczajów politycznych nie przynoszą jego partii popularności. Po okresie szczególnego wzrostu społecznych emocji związanych z kampanią wyborczą, a  następnie sporem o krzyż przed  Pałacem Prezydenckim, poparcie dla  PiS wyraźnie spadło. Odsetek zwolenników tego ugrupowania powrócił do poziomu notowanego przed katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na spadku poparcia dla PiS" - głosi komunikat ośrodka badań.

CBOS podało też, że od czasu wyborów prezydenckich zainteresowanie Polaków uczestnictwem w  życiu politycznym powoli, ale systematycznie słabnie. We wrześniu udział w ewentualnych wyborach do Sejmu i Senatu zapowiedziało 63% ankietowanych, o 2 punkty procentowe mniej niż w sierpniu i o 5 punktów mniej  niż w lipcu.

Badanie przeprowadzono 2-8 września 2010 roku na liczącej 1041 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CBOS: Poparcie dla PO wzrosło do 43 proc., dla PiS spadło o 6 pkt.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl