SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CDM Pekao liczy na dobre wyniki w II poł. 2006 r.

W ocenie zarządu Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, drugie półrocze nie powinno być gorsze od pierwszego pod względem wyników finansowych.

Do końca roku półka weźmie udział w 3-4 ofertach o łącznej wartości 3 mld zł.

Na koniec czerwca CDM Pekao wypracował 75,58 mln zł zysku netto w porównaniu z 43,72 mln zł rok wcześniej. Przychody biura wyniosły w pierwszym półroczu 191,9 mln zł.

„Nawet jeśli dynamika wzrostu zysku w drugim kwartale będzie niższa, niż w pierwszym, co nie zdarzyło się od czterech lat, to myślę, że wynik 140 mln zł jest jak najbardziej do osiągnięcia” – powiedział prezes CDM Pekao Jakub Papierski podczas spotkania z dziennikarzami.

Spółka poinformowała, że do końca roku weźmie udział w 3-4 ofertach o łącznej wartości 3 mld zł, włączając Dom Development, którego prospekt emisyjny Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) zatwierdziła kilka dni temu. CDM Pekao pełni w tej ofercie funkcję oferującego oraz globalnego koordynatora oferty.

„Oferta wartości kilkuset milionów złotych spółki Dom Development powinna zamknąć się w październiku. Spodziewamy się, że w ciągu 12 miesięcy Dom Development znajdzie się w indeksie WIG 20” – powiedział Jacek Radziwilski, dyrektor zarządzający z pionu klientów instytucjonalnych.

Zdaniem Radziwilskiego, w przeciwieństwie do pierwszego półrocza, podaż akcji związana z nowymi emisjami oraz kolejnymi emisjami spółek notowanych już na parkiecie będzie znacznie większa w drugim półroczu. Jego zdaniem, nie grozi to przeceną na giełdzie.

W ocenie CDM Pekao, za 2-3 lata w Polsce nasili się trend fuzji i połączeń spółek z branży, które wpłyną na częściową konsolidację rynku.

„Rynek polski wchodzi w inną fazę rozwoju. Coraz mniej będzie ofert wartości 5-10 mln zł, których akcje będą rosły po ponad 100% na debiucie, zaś coraz więcej będzie pojawiało się debiutów wartości 100-200 mln euro” – powiedział Radziwilski.

Zdaniem CDM Pekao, najbliższe miesiące na giełdzie będą raczej nerwowe, nastrojom nie będą sprzyjać tarcia wokół uchwalonego budżetu, wybory samorządowe.

Wpływ na światowe rynki akcji będzie mieć polityka amerykańskiego banku centralnego Fed (ryzyko kolejnych podwyżek stóp procentowych), groźba większego niż oczekiwane spowolnienia tempa wzrostu gospodarki USA, zwiększające się prawdopodobieństwo kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości i ryzyko kolejnych ataków terrorystycznych.

„Jeżeli schłodzenie gospodarki na świecie stanie się faktem, odbije się to negatywnie na rynku polskim. Musimy przygotować się na zawirowania koniunktury w czwartym kwartale. Sygnały nie wskazują jednoznacznie, czy będzie to już koniec hossy, ale 2007 rok w naszej ocenie nie będzie najlepszy” – powiedział Roland Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz CDM Pekao.

W opinii ekspertów CDM Pekao, czynnikiem, który decydującym o zachowaniu portfeli inwestycyjnych w najbliższym czasie będzie selekcja firm w obrębie poszczególnych branż. To czynniki charakterystyczne pojedynczych firm będą miały większe znaczenie, niż ogólne tendencje na rynku.

„Nie tyle decydujące znaczenie będą miały sektorowe trendy, ale selekcja spółek w poszczególnych sektorach. Przeważające względem benchmarków będą sektory bankowy, automotive, sektor budownictwa i materiałów budowlanych” – powiedział Sobiesław Pająk, dyrektor dep. analiz i doradztwa inwestycyjnego.

Gorsze perspektywy w średnim terminie ma natomiast branża informatyczna, ze względu na brak rozstrzygnięć znaczących przetargów na informatyzację instytucji publicznych i tworzenie systemów informatycznych w administracji.

CDM Pekao prowadzi obecnie 140 tys. rachunków inwestycyjnych, z czego 17,5 tys. to rachunki internetowe. Klientami biura na koniec sierpnia było łącznie 276 tys. osób, które za pośrednictwem CDM Pekao ulokowały aktywa wartości 17,56 mld zł. W ciągu ostatniego półrocza aktywa klientów biura zwiększyły się o 1,73 mld zł.

W pierwszym półroczu CDM Pekao znalazł się na drugim miejscu wśród biur maklerskich pod względem udziału w obrotach akcjami na warszawskiej giełdzie, notując ponad 13% udziału w obrotach akcjami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CDM Pekao liczy na dobre wyniki w II poł. 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl