SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe ceny roamingu w ogniu krytyki Komisji Europejskiej i UKE

Zaproponowane przez największych polskich operatorów telekomunikacyjnych nowe ceny usług w roamingu w większości wypadków budzą poważne wątpliwości ze strony regulatorów. Swoje wątpliwości dotyczące zgodności stawek z regulacjami unijnymi wyraża zarówno Komisja Europejska, jak i Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Article

W ciągu ostatnich dni najwięksi polscy operatorzy przedstawili nowe cenniki za usługi w roamingu. Stanowią one odpowiedź na wprowadzenie przez Unię Europejską zmienionych regulacji dotyczących połączeń na terenie Wspólnoty.

Zgodnie z zapowiedzianymi przepisami od 15 czerwca br. mieszkańcy krajów UE będąc za granicą i wykonując połączenia z państw unijnych nie będą płacić więcej niż za rozmowy prowadzone w swoim ojczystym kraju. Podobna zasada ma dotyczyć także połączeń przychodzących, wiadomości SMS/MMS oraz korzystania z internetu.

T-Mobile Polska
Jako pierwszy nowe stawki roamingowe ujawnił T-Mobile Polska. W wypadku tego operatora opłaty za usługi roamingowe od 15 czerwca br. będą zależne od taryfy, z której użytkownik korzysta w Polsce.

Abonent w większości taryf nie zapłaci więcej niż 29 groszy za minutę wykonanego połączenia głosowego oraz 9 groszy za wysłanego SMS-a, MMS-a lub 1 MB transmisji danych.

W przypadku gdy stawka jednostkowa za odpowiednią usługę, określona w cenniku podstawowym taryfy wynosi zero lub nie jest ona tam uwidoczniona, abonent będzie mógł w ramach Polityki uczciwego korzystania z roamingu w strefie unijnej skorzystać z darmowych pakietów usług.

Przykładowo dla połączeń przychodzących dla abonentów będzie to 1,5 tys. minut, a dla klientów usług na kartę 500 minut. Po wykorzystaniu bezpłatnego pakietu za korzystanie z usług w roamingu będą pobierane opłaty, w większości wypadków wyniosą one 5 groszy za minutę odebranego połączenia.

Play
Swoje zmienione stawki roamingowe obowiązujące od 15 czerwca br. zaprezentował również Play.

Operator uzależnił wysokość opłat roamingowych od konkretnych taryf wykorzystywanych przez użytkowników. We wszystkich wprowadzono pulę darmowych minut za połączenia przychodzące, choć ich objętość różni się w poszczególnych taryfach – w najniższej opcji pula ma 50 minut, w najwyższej limit wynosi 700 minut. Po wyczerpaniu puli rozmów przychodzących przyznawanej na rok opłata za każdą minutę odebranego połączenia wynosi 5 gr.

Nieco inaczej Play rozwiązał w nowych cennikach koszty połączeń nawiązywanych przez użytkowników na terenie Unii. Tutaj także przyznawane są pule darmowych minut sięgające od 250 do 820. Po wyczerpaniu puli zaczynają obowiązywać dodatkowe opłaty różniące się wysokością, różne są także koszty połączeń wychodzących w konkretnych ofertach operatora. Ceny zaczynają się od 9 gr. za minutę rozmowy, a kończą na kwocie 30 gr.

W cenniku roamingowym Play najbardziej atrakcyjne pule na rozmowy, wiadomości i ściągnięte dane przyznano jedynie niektórym taryfom operatora, w większości są to oferty biznesowe oraz te droższe kierowane do klientów indywidualnych.

Plus
Plus, podobnie jak poprzednicy w nowym cenniku roamingowym przewidział pule darmowych minut na połączenia. W przypadku rozmów odebranych za granicą limit może wynosić do 300 minut.

Poza dostępnymi pulami, których obecność i wysokość jest uzależniona od konkretnych taryf w wypadku Plusa opłaty za rozmowy przychodzące to 5 groszy, a za połączenia wykonywane 29 czy nawet 49 groszy.

Orange Polska
Inną drogą niż konkurenci poszedł ostatni z największych polskich operatorów - Orange Polska.

Orange Polska zdecydował, że jego użytkownicy od 15 czerwca będą w roamingu płacili takie same stawki za usługi jak w kraju. Najkorzystniejsza oferta jest dostępna dla abonentów Orange Polska korzystających z usług nielimitowanych (taki wariant ma wykupiony 80 proc. abonentów sieci).

W roamingu, tak samo jak w kraju, będą mieli dostępne bez limitu rozmowy, SMS-y, MMS-y i internet mobilny, bez żadnych dodatkowych opłat (poprzednio stawki wynosiły o 5 gr za odebrane połączenie do 1 zł za 1MB danych internetowych). Orange podaje, że w przypadku innych użytkowników opłaty w roamingu zmaleją do 80 proc.

Klienci, którzy nie korzystają z nielimitowanych ofert abonamentowych, będą rozliczani wg stawek krajowych. Jeśli klient posiada pakiet minut w ramach abonamentu, będzie go mógł wykorzystać również na rozmowy w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. Po wykorzystaniu pakietu zapłaci za połączenia według tej samej stawki w kraju i w roamingu. Klienci prepaid zapłacą za połączenia, SMSy, transfer danych i MMS zgodnie z cennikiem, który obowiązuje w Polsce. Jeśli chodzi o transmisję danych, będą korzystać w roamingu z jednej, niskiej stawki - 10 gr za 1 MB.


 Nowy cennik roamingu Mobile Vikings
 Nowy cennik roamingu nju mobile
 Nowy cennik roamingu Virgin Mobile
 Nowy cennik roamingu a2-mobile


Stawki operatorów legalne? Komisja Europejska ma wątpliwości
Po opublikowaniu przez wszystkich największych operatorów nowych cenników roamingowych pojawiły się głosy, że z wyjątkiem propozycji Orange Polska pozostałe telekomy nagięły unijne przepisy ustalając zbyt wysokie ceny za połączenia i ratując się przyznawaniem w wybranych taryfach puli darmowych minut.

Wątpliwości co do planowanych przez większość telekomów stawek roamingowych nabrała też Komisja Europejska.

Według nieoficjalnych informacji przekazanych serwisowi Wirtualnemedia.pl przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce instytucja ta przygląda się nowym stawkom roamingowym zaproponowanym przez nasze telekomy. Ma też obawy czy w niektórych wypadkach cenniki są zgodne z zasadą „roam like at home”.

KE podkreśla, że w wypadku taryf z nielimitowanymi połączeniami i SMS-ami powinny one być pozbawione limitów także w roamingu. To oznacza, że wprowadzanie jakichkolwiek puli (np. 500 darmowych minut przez rok) jest niezgodne z zasadami ustalonymi przez UE.

W wypadku transmisji danych i taryf KE zaznacza, że w wypadku roamingu mogą one podlegać ilościowemu ograniczeniu. Jednak po przekroczeniu limitu mogą być stosowane jedynie drobne opłaty, nie wyższe jednak niż 7,7 euro za 1 GB plus VAT. W taryfach z miesięcznym limitem danych także w roamingu powinien się on odnawiać co miesiąc, a nie co rok jak ustalili niektórzy polscy operatorzy.

KE zwraca też uwagę na przykład jednego z operatorów (nie wymienionego z nazwy), który ustalił stawkę za minutę połączenia wychodzącego na poziomie 29 gr. za minutę, co w przeliczeniu daje kwotę 7 eurocentów. Tymczasem KE przypomina, że według nowych regulacji opłata ta nie powinna być wyższa niż 3,2 eurocenta plus VAT. Dodatkowo opłata powinna być naliczana tylko w przypadku wykrycia przez operatora, że konkretny numer jest nadużywany w roamingu i wykorzystywany za granicą przez łączny okres dłuższy niż 4 miesiące w roku.

Na koniec KE zastrzega, że jeśli konkretny operator nie będzie stosował się do unijnych regulacji odpowiednie instytucje zwrócą się o interwencję do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), który z kolei może nałożyć na telekom stosowne kary przewidziane przez polskie prawo. Przedstawiciele KE informują też, że obecne ustalenia mają jedynie charakter „backgroundowy” i nie wiążą się na razie z żadnymi decyzjami ani oficjalnymi działaniami KE.

UKE sprawdzi cenniki i będzie interweniować

Głos w sprawie nowych stawek roamingowych zabrał także Urząd Komunikacji Elektronicznej zastrzegając, że powinny one dokładnie spełniać normy wypracowane przez UE.

W oficjalnym komunikacie podkreślono, że jednym z głównym zadań prezesa UKE jest stanie na straży interesów konsumentów, w tym zapewnienie jednolitych zasad korzystania z usług telefonii komórkowej na terenie Wspólnoty oraz przestrzegania przepisów prawa - aktów i zaleceń unijnych związanych z dążeniem do wypracowania jednolitego rynku usług cyfrowych na terenie UE. W tym celu UKE prowadziło intensywne prace z operatorami dla wypracowania spójnego, jednolitego stanowiska, korzystnego dla klientów.

Dokumenty prawne KE, wytyczne BEREC oraz przyjęte ustalenia wewnątrzwspólnotowe w precyzyjny sposób tłumaczą operatorom w jaki sposób należy zaimplementować nowe rozwiązania roamingowe, oraz to w jakich przypadkach mogą pojawić się ewentualne ograniczenia dla abonentów ich sieci.

Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE.

Do prezesa UKE wpływają oficjalne notyfikacje rozwiązań przyjętych przez operatorów telefonii ruchomej, do których regulator odniesie się w przewidzianym rozporządzeniem trybie. W tych dokumentach powinien znaleźć się opis sposobu rozliczania klientów podróżujących po obszarze EOG, opis wdrożonej polityki uczciwego korzystania oraz narzędzia pozwalające określić czy klienci korzystają z usług roamingowych w sposób podobny do wykorzystania krajowego.

W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych.

UKE zaznacza, że klienci polskich operatorów przed wyjazdem za granicę powinni zapoznać się z obowiązującymi cennikami połączeń. Każdy operator ma obowiązek poinformowania swoich abonentów o nowych zasadach oraz cennikach usług, jakie będą obowiązywały po 15 czerwca 2017 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe ceny roamingu w ogniu krytyki Komisji Europejskiej i UKE

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Nawet 49 groszy za minutę rozmowy w Plusie. Ktoś tu najwyraźniej próbuje wydy*ać swoich klientów.
odpowiedź
User
pat
Orange wywrócił stolik. Brawo!!! Reszta to złodzieje...
odpowiedź
User
nostradamus
Orange czuję że robi celowy zabieg marketingowy, przejdą klienci, oni pochwalą się ile mają klientów, ilu przeszło itp. , a później zmiana cenników.
odpowiedź