SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Charlie Hebdo” rezygnuje z rysunków z Mahometem. „Obroniliśmy prawo do karykatury”

Laurent Sourisseau, redaktor naczelny tygodnika „Charlie Hebdo” zapowiada, że pismo nie będzie więcej publikować karykatur proroka Mahometa. - Wykonaliśmy swoje zadanie. Obroniliśmy nieskrępowane prawo do karykatury - wyjaśnia Sourisseau.

Okładka „Charlie Hebdo” z 2013 roku Article

Redaktor naczelny „Charlie Hebdo”, do którego należy 40 proc. udziałów w tygodniku opowiadał o dalszych planach redakcji w wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Stern”. - Rysowaliśmy Mohameta by udowodnić, że można rysować wszystko, co tylko się chce - podkreślił Sourisseau, który na łamach występuje pod pseudonimem Riss. - To trochę dziwna sytuacja - wymaga się od nas badania granic swobody ekspresji, na którą nikt inny nie potrafi się zdobyć.

Naczelny tygodnika zapowiedział w wywiadzie, że zespół podjął decyzję o niepublikowaniu więcej karykatur Mahometa ani komiksów z udziałem tej postaci. - Wykonaliśmy swoje zadanie. Obroniliśmy nieskrępowane prawo do karykatury - przekonuje. - Nadal jesteśmy zdania, że mamy prawo do krytykowania wszystkich religii na świecie. Nie jesteśmy zdominowani przez tematykę islamu, jak niektórzy próbują nam zarzucać. Błędy, które popełnia islam można odnaleźć także w wielu innych wyznaniach - zaznacza Riss.

Sourisseau jest jednym z dziennikarzy, którzy przeżyli terrorystyczny atak na redakcję w styczniu br., w którym zginęło ośmiu jego kolegów (więcej o tym).

W odpowiedzi na zamach, którego sprawcami okazali się islamiści pierwszy numer „Charlie Hebdo”, który ukazał się po ataku miał na okładce karykaturę Mahometa z napisem „Jestem Charlie” oraz „Wszystko już wybaczone” (zobacz szczegóły). Numer ostatecznie rozszedł się w nakładzie ponad 8 mln egzemplarzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Charlie Hebdo” rezygnuje z rysunków z Mahometem. „Obroniliśmy prawo do karykatury”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fff
Rura zmiękła. Teraz będą jechać tylko po katolikach, bo z ich strony nic im nie grozi.
41 11
odpowiedź
User
Inna
Obroniliśmy prawo, ale.... rezygnujemy. Czyli poskutkowało. Teraz cała para pójdzie w chrześcijan. A muzułmanie wiedzą, że mechanizm działa.
32 9
odpowiedź
User
privat
Krytykują niby wszystkie religie, a brak krytycznych rysunków judaizmu. Widać, kto promuje te lewackie hasła, że można bez żadnych zahamowań wszystko obrażać w imię "swobody ekspresji".
22 12
odpowiedź
User
Bob
Przestań kłamać katolu! Oczywiście, że krytykują judaizm i Żydów. Raz nawet mieli z tego powodu problemy prawne.
15 17
odpowiedź
User
papu
No to muslimy są pewne że działają skutecznie.
10 10
odpowiedź