SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Chcemy leków z Europy

Europejczycy chcą, aby Unia Europejska powstrzymała przenoszenie poza Europę strategicznych prac badawczo-rozwojowych, innowacji i produkcji wyrobów żywnościowych, farmaceutycznych i ochrony zdrowia.

Europejska opinia publiczna wyraża niepokój dotyczący bezpieczeństwa żywności oraz bezpieczeństwa prac badawczo-rozwojowych i produkcji wyrobów ochrony zdrowia ludzkiego i opieki medycznej. Coraz silniejsze uzależnienie Unii Europejskiej od innych państw świata w zakresie „strategicznych” leków, składników wyrobów ochrony zdrowia i innych produktów niezbędnych dla Europejczyków wymaga od decydentów podjęcia odpowiednich działań. Takie są wnioski z badania TNS NIPO przeprowadzonego na zlecenie Public Advice International Foundation w konsultacji z organizacjami pacjentów w sześciu państwach członkowskich UE: Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Badanie wykazało, że 90% polskich konsumentów dostrzega zależność między jakością, a krajem pochodzenia produktów ochrony zdrowia i opieki medycznej (UE: 82%). Tylko 5% Europejczyków preferuje składniki wyrobów ochrony zdrowia z Azji, 3% z Ameryki Łacińskiej i 3% z Afryki. Chociaż 46% Polaków nie ma preferencji, 37% woli składniki wyrobów ochrony zdrowia z Europy (UE: 43% i 49%). Wyniki te są zbieżne z faktem, że większość Polaków (84%) preferuje produkty ochrony zdrowia z krajów o wysokich standardach środowiskowych (UE: 74%). 94% jest gotowych zapłacić więcej za produkty ochrony zdrowia o najwyższej jakości (UE: 82%).

Respondentom zaprezentowano 9 sektorów przemysłu i poproszono o odpowiedź na pytanie: „O które trzy kategorie najbardziej by się Pan(i) niepokoił(a), gdyby zakłady produkcyjne przeniesiono z Europy do innych części świata?” Większość respondentów (51% i 50%) wskazała, że produkcja leków i składników wyrobów ochrony zdrowia powinna pozostać w Europie (UE: 63% i 53%). Ankietowani obawiają się, że przeniesienie produkcji doprowadziłoby do słabszej kontroli nad jakością, a tym samym bezpieczeństwem składników wyrobów ochrony zdrowia i leków.

Jednocześnie wydaje się, że obywatele państw europejskich są nieświadomi faktu, iż podstawowe („strategiczne”) wyroby ochrony zdrowia i ich składniki, takie jak penicylina i witaminy, nie są już wytwarzane w Europie. Po otrzymaniu informacji o faktycznym stanie zdecydowana większość Europejczyków (70%) uważa taki rozwój sytuacji za negatywny.

Dwie trzecie respondentów w Europie (67%) uważa, że rządy ich krajów mogą wpływać na zapobieganie przenoszeniu prac badawczych, produkcji i opracowywania leków i składników wyrobów ochrony zdrowia do krajów poza Unią Europejską. Najczęściej zalecanym działaniem jest „wprowadzenie rygorystycznych przepisów w zakresie jakości importowanych leków i składników wyrobów ochrony zdrowia” przez Unię Europejską i/lub rządy poszczególnych państw członkowskich.

Zdecydowana większość respondentów w Polsce (90%) uważa, że politycy robią niewiele (54%) lub nic (36%), aby przeciwdziałać takiemu rozwojowi sytuacji (UE: 55% i 34%). 74% zgadza się, że władze europejskie powinny podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec przenoszeniu produkcji i opracowywania leków i składników wyrobów ochrony zdrowia z Unii Europejskiej (UE: 73%). Większość chce, aby rządy opracowały rygorystyczne przepisy dotyczące jakości tych importowanych wyrobów w celu wykluczenia tych, które nie spełniają unijnych wymogów jakościowych oraz wprowadziły wymóg podawania kraju pochodzenia leków i składników wyrobów ochrony zdrowia na etykiecie.

Informacje o badaniu:
Numer badania: E5368. Metodologia: CAWI (Computer Assisted Web Interview – technika wykorzystująca internet do realizacji wywiadów z respondentami). Badanie przeprowadzono w okresie od 29 sierpnia do 4 września 2006 roku i od 25 stycznia do 5 lutego 2007 roku. Respondenci: 1501 obywateli UE. 310 respondentów z Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chcemy leków z Europy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl