SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ciemna strona chińskiego boomu

Chiny powoli monopolizują światową produkcję sprzętu komputerowego

Niskie koszty produkcji w Państwie Środka nie muszą być jednak powodem do dumy. Jak wynika z najnowszego raportu Amnesty International, chińscy robotnicy narażeni są na najgorsze warunki pracy na świecie – każdego dnia w Chinach podczas pracy życie traci 350 osób.

Gospodarczy boom, jakiego doświadczają chińskie miasta, w dużej części dokonuje się kosztem łamania praw człowieka. Oszczędności uzyskiwane są nie tylko poprzez niskie koszty pracy (średnia pensja Chińczyka zatrudnionego w fabryce sprzętu komputerowego to równowartość 80 euro), ale i cięcie wydatków na bezpieczeństwo oraz prawną ochronę zatrudnionych. Oficjalne chińskie statystyki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku odnotowały przeszło 426 tys. wypadków przy pracy. Niestety, popularną praktyką jest szykanowanie, a nawet aresztowania i tortury osób domagających się większej ochrony praw pracownika. Co gorsza, domaganie się podstawowych praw często jest w Chinach powodem do wyroku sądowego, w tym kary śmierci. Amnesty International informuje o przypadkach, w których chińskie władze zakwalifikowały roszczenia robotników jako „sabotaż” i „ujawnianie tajemnic państwowych”.

Opisywane przez Amnesty International praktyki są niezgodne nie tylko z nową chińską konstytucją, ale też międzynarodowymi konwencjami podpisanymi przez Chiny. Pozostaje mieć nadzieję, że społeczność międzynarodowa nie będzie przymykać oczu na ciemną stronę ekonomicznej konkurencyjności Chin – nawet jeśli w konsekwencji będziemy musieli za sprzęt komputerowy płacić trochę więcej.

Źródło informacji: The Inquirer

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ciemna strona chińskiego boomu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl