SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co dalej z telewizją cyfrową?

Prezes URTiP spotkał się z prywatnymi nadawcami telewizyjnymi zaangażowanymi w budowę telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce.

Celem wczojaszego spotkania, zorganizowanego w siedzibie URTiP na wniosek Telewizji Polsat i TVN, było zapoznanie Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z poglądami nadawców na temat realizowanej rządowej strategii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Nadawcy przedstawili krytyczne stanowisko wobec przygotowywanych obecnie aktów prawnych w zakresie zasad konkursu na rezerwację częstotliwości dla multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Rozmówcy zgodzili się, że ewentualne błędy poczynione w najtrudniejszym, początkowym etapie wdrażania DVB-T mogą zagrozić realizacji całej strategii.

Prezes URTiP Witold Graboś podkreślił, że wprowadzenie telewizji cyfrowej jest jednym z głównych priorytetów regulatora. Dlatego URTiP już w maju 2003 r. opracował dwa warianty wdrożenia telewizji cyfrowej wraz z planem częstotliwości dla multipleksów cyfrowych, tym samym wywołując dyskusję na temat przyszłości telewizji DVB-T w Polsce. Eksperci URTiP uczestniczyli później w przygotowaniu rządowej strategii, a także prowadzili koordynację częstotliwości dla nadajników DVB-T.

Zdaniem przedstawicieli prywatnych nadawców dla przedsiębiorców angażujących się w transformację cyfrową najważniejsza jest przewidywalność tego długotrwałego procesu i stabilna polityka państwa. Prezes URTiP przyznał, że do pilnych potrzeb należy teraz wypracowanie przejrzystego, długookresowego scenariusza wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej (tj. tryb przydzielania częstotliwości, obszar i terminy uruchamiania emisji cyfrowej). Scenariusz taki będzie stanowił dla zainteresowanych podmiotów dokładny obraz kolejnych etapów budowy ogólnokrajowych sieci multipleksów DVB-T.

Nadawcy przedstawili też swoje obawy wobec możliwości zapewnienia skutecznej konkurencji na tworzącym się rynku naziemnej telewizji cyfrowej, w sytuacji nie dokonania uprzednio rozstrzygnięć co do analizy właściwego rynku usług transmisyjnych (infrastruktura nadawcza). Prezes URTiP poinformował o stanie prac nad analizą konkurencyjności na rynku świadczenia usługi transmisji programów radiofonicznych lub telewizyjnych (rynek nr 18), podkreślając, że brak stosownych rozstrzygnięć - wymagających zaangażowania wielu stron - nie zwalnia organów regulacyjnych z obowiązku starań o zapewnienie skutecznej konkurencji przez m.in. traktowanie tego kryterium jako podstawowego.

W związku z tym Prezes URTiP wystąpi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która jest organem wiodącym w zakresie dysponowania częstotliwościami dla cyfrowej telewizji, z inicjatywą powołania zespołu techniczno-wdrożeniowego. W skład zespołu wchodziliby przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, URTiP oraz nadawców programów telewizyjnych (TVP, TVN, Polsat), z możliwością zapraszania operatorów i producentów sprzętu.

Zadaniem tego zespołu byłoby koordynowanie wzajemnych prac oraz uzgadnianie aspektów technicznych i organizacyjnych związanych z realizacją zapisów "Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej" (przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 4 maja br.). Bez ustalenia szczegółowych warunków technicznych dla konwersji cyfrowej oraz niezbędnych przygotowań organizacyjnych niemożliwe będzie efektywne gospodarowanie częstotliwościami, tworzenie multipleksów DVB-T i włączanie kolejnych cyfrowych wysp w poszczególnych regionach Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dalej z telewizją cyfrową?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl