SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co dalej ze złotym?

Złoty pozostanie mocny w 2006 r., ryzykiem polityka i rosnące stopy na świecie - opinia.

Rok 2006 będzie okresem mocnego złotego, twierdzą ekonomiści. Świadczą o tym fundamenty gospodarki, a także trend wzrostowy, w jakim znajduje się obecnie polska waluta. Zagrożeniem pozostaje czynnik polityczny, a także rosnące stopy procentowe na świecie.

„Z punktu widzenia technicznego złoty znajduje się obecnie w długoterminowym trendzie wzrostowym mniej więcej od maja 2004 roku” – powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

„Z punktu widzenia fundamentalnego, rachunek bieżący, poziom wzrostu eksportu nie wskazują na to, że nie można mówić o przewartościowaniu złotego, Tymczasem dane wskazują wręcz na niedowartościowanie . Z tego punktu widzenia jest miejsce do umacniania się” – uważa ekonomista.

Tymczasem złoty pozostaje do euro w okolicach trzyletnich szczytów.

„Dodatkowo Ministerstwo Finansów daje sygnały, że wciąż może wchodzić na rynek i nie zamierza zakończyć działalności. To powoduje, że wszelkie osłabienia złotego będą raczej wykorzystywane do zakupu złotego w oczekiwaniu na umocnienie złotego” – powiedział Wiśniewski.

W listopadzie resort wymienił na rynku waluty o wartości 779 mln zł. Wcześniej kilku miesięcy na rynek dochodziły informacje o wymienianiu przez resort finansów środków pozyskanych ze sprzedaży obligacji za granicą. Ekonomiści wskazywali, że te właśnie transakcje stoją za bardzo silnym umocnieniem złotego. Przedstawiciele banku centralnego kilkakrotnie krytykowali działania resortu finansów w zakresie ingerencji ministerstwa finansów na rynku walutowym.

Tradycyjnie ryzykiem dla siły złotego pozostaje polityka.

„Najważniejszym ryzykiem jest ryzyko polityczne, wkrótce będziemy mieli ważne dla rządu głosowania nad budżetem, które będą dla niego testem i na to inwestorzy będą z pewnością patrzyli” – powiedział Wiśniewski.

W styczniu w Sejmie odbędzie się drugie czytanie autopoprawki do budżetu na rok 2006, zakończenie prac nad budżetem planowane jest na połowę lutego.

Nad światem polityki wisi także kwestia przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które mogłyby się odbyć wiosną przyszłego roku.

„Ewentualne przyspieszone wybory, relacje między Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością – to wszystko może na chwilę osłabić złotego” – powiedział Wiśniewski.

„Mimo to, nie widzę dużego potencjału do osłabienia, nawet gdyby czynniki politycznego ryzyka wystąpiły” – dodał.

Wiele także będzie zależało od prac nad nowym budżetem na rok 2007.

„To co naprawdę by wpłynęło negatywnie na sytuację złotego to zmiana na gorsze w polityce fiskalnej, ale na razie tego nie widać. Ważny będzie maj-czerwiec przyszłego roku, kiedy klarować się będzie budżet na rok 2007” – powiedział Wiśniewski.

Rząd zapowiadał, że w ciągu czterech najbliższych lat deficyt budżetowy wyniesie 30 mld zł.

„Nie należy także zapominać o rosnących na świecie stopach procentowych, co może spowodować odpływ kapitału z Polski, a to oznaczałoby korektę na rynkach finansowych, czyli na obligacjach i akacjach, co obniżyłoby wartość złotego” – powiedział także Wiśniewski.

Ostatnio zarówno Europejski Bank Centralny, jak i amerykański FED podnosiły stopy procentowe. W Polsce od sierpnia stopy procentowe pozostają bez zmian.

Raiffeisen Bank oczekuje, że kurs euro/złoty na koniec przyszłego roku wyniesie ok. 3,85. Według Citibanku Handlowego będzie to 3,90. W budżecie na 2006 rok zapisano średnioroczny kurs w wysokości 3,97 w 2006 roku wobec 4,04 planowanych na 2005 rok. W czwartek rano na rynku walutowym za euro płacono 3,85 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dalej ze złotym?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl