SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co mają Polacy a czego nie mają Brytyjczycy?

Anglicy i Niemcy zazdroszczą nam lodów śmietankowych. Jak wykazały badania przeprowadzone przez TNS OBOP, tylko 2% Niemców i 3% mieszkańców Wielkiej Brytanii zna lody śmietankowe, ale ponad połowa Niemców i jedna trzecia Brytyjczyków chce, żeby były one dostępne w ich kraju.

Brytyjczyk i Niemka w Polsce
Po raz pierwszy spróbowałem lodów śmietankowych w Polsce - mówi Rupert Swanson, mieszkający obecnie w Polsce Brytyjczyk, nauczyciel języka angielskiego - Są one wyjątkowo puszyste, lekkie i "przyjaźnie" łączą się z innymi smakami. Świetnie pasują do Polaków, którzy są bardzo przyjacielscy. Badania pokazały, że 38% Brytyjczyków nie odczuwa lub nie wie czy istnieje różnica pomiędzy smakiem śmietankowym i waniliowym. Najmniej wrażliwe podniebienia wydają się mieć Szkoci. 
O lodach śmietankowych marzą również mieszkańcy Niemiec, w szczególności rejonu Meklemburgii, gdzie 75% chciałoby, żeby lody śmietankowe były dostępne w ich kraju. Takie deklaracje składają też nieco częściej młodzi Niemcy w wieku 26-33 lat. Do tej grupy zalicza się również pochodząca z Frankfurtu dwudziestosiedmioletnia Johanna Schimrosczyk , która obecnie przebywa w Warszawie na praktyce w Instytucie Goethego. Dopiero w Polsce odkryłam lody śmietankowe - mówi Johanna - Najbardziej lubię śmietankowe w polewie czekoladowej. Chętnie poczęstowałabym nimi moje koleżanki w Niemczech.

Od czego zależy zdolność odczuwania smaków?
Narodowość, a także region zamieszkania wpływa na zdolność odczuwania różnych smaków - mówi Elżbieta Szwabe, specjalistka ds. badań sensorycznych z Laboratorium J.S. Hamilton Poland - Kuchnia polska uplasowała śmietankę jako coś wyjątkowo dobrego. Mówi się przecież, że spijać śmietankę to zdobyć coś najlepszego.
Smaki lodów wychwytywane są przez kubki smakowe, umieszczone głównie na koniuszku języka. Następnie sygnał przekazywany jest do mózgu. Jednak nie rozróżnilibyśmy wielu smaków gdyby nie połączenia nakładających się reakcji smakowo-zapachowych. To dzięki reakcji naszego organizmu na dwa bodźce jednocześnie jesteśmy w stanie rozróżnić lody śmietankowe od waniliowych.

Dlaczego Polacy wybierają śmietankowe?
Polacy, jako naród mający tendencje do kultywowania tradycji, są emocjonalnie przywiązani do znanego od lat śmietankowego smaku lodów - mówi psycholog Monika Dudek - Anglicy czy Niemcy mogą mieć mniej sentymentalne podejście do życia w ogóle, a więc także do smaków. Prawie 75% Polaków uważa, że lody śmietankowe są idealne na każdą okazję.

Najlepsze dla dzieci
Moje dziecko najbardziej lubi lody śmietankowe - to zdanie 71% rodziców, którzy uznali ten smak za najlepszy dla ich dziecka. Rodzice uważają również, że lody śmietankowe przynoszą ich dzieciom radość, zawierają najwięcej wapnia i witamin, a także mają najmniej kalorii.

Źródło: Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie mieszkańców w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech w maju 2006, na zlecenie marki Algida przez TNS OBOP

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co mają Polacy a czego nie mają Brytyjczycy?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl