SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Co to jest adwent? "Czas porządkowania sumienia i życia"

Adwent to czas porządkowania sumienia i życia; jest czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie, na narodziny życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości - podkreślają biskupi polscy w liście pasterskim.

fot. PAP / Grzegorz Jakubowski Article

List został opublikowany z okazji rozpoczynającego się w niedzielę, 1 grudnia, Adwentu i ma być odczytany we wszystkich polskich świątyniach.
 
Biskupi podkreślają, że "nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia". Zachęcają jednocześnie do czuwania razem z Maryją w czasie rorat, przeżywania dni skupienia i rekolekcji adwentowych. "Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, a z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli lub użycia kart kredytowych?" – pytają biskupi. Zachęcają również do tego, by czas Adwentu "wykorzystać na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt".
 
List pasterski Episkopatu Polski nawiązuje do oczekiwania na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Żeby dobrze się do tego wydarzenia przygotować, Konferencja Episkopatu Polski opracowała związany z rocznicą Chrztu Polski program duszpasterski na lata 2013-2017. Jego realizacja rozpoczyna się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu.
 
"Program ten jest propozycją duchowej drogi, prowadzącej do odnowienia przymierza chrzcielnego z Bogiem, do postawienia Boga w centrum naszego życia i do dawania świadectwa wiary" – wyjaśniają biskupi. Świętowanie rocznicy Chrztu Polski jest przypomnieniem, że to historyczne wydarzenie zapoczątkowało nie tylko dzieje Kościoła na ziemiach polskich, ale także przyczyniło się do powstania zrębów polskiej państwowości. "Znajomość naszej przeszłości pozwala odkrywać i doceniać chrześcijańskie korzenie, z których wyrastamy" – czytamy w liście pasterskim.
 
Szczególnym wydarzeniem w rozpoczynającym się roku duszpasterskim będzie kanonizacja dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Nastąpi to 27 kwietnia 2014 roku. Biskupi wracają myślą do pierwszej wizyty w ojczyźnie Jana Pawła II, podczas której papież w kościele w Wadowicach zatrzymał się przy chrzcielnicy i na kolanach dziękował Bogu za dar nowego życia otrzymanego na chrzcie świętym. "W prosty sposób pokazał nam, jak bardzo potrzebne jest, byśmy pielęgnowali w sobie duchowość chrzcielną" – piszą biskupi.
 
Zwracają się też apelem, aby zbliżająca się kanonizacja bł. Jana Pawła II była także zachętą do osobistego świadectwa. "Nie możemy poprzestać na wzruszeniach. Nie możemy tylko wspominać przeszłości. Dlatego nie powinniśmy uciekać przed odpowiedzialnością za przekaz wiary tym, którzy idą z nami i przyjdą po nas. Przekaz ten realizuje się przez kierowanie się zasadami wiary, dawanie świadectwa w najbliższym otoczeniu i obronę Kościoła. Do takiej odpowiedzialności przygotowywał nas Jan Paweł II" - podkreślają biskupi w liście pasterskim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co to jest adwent? "Czas porządkowania sumienia i życia"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo bambolo
a ja ma zupelnie inny problem, czy mozna w filmie fabularnym
wyciac dzwiek jednej postaci i wgrac go na nowo /inna wersja/
bo mysle tak sobie,ze po zmianie tylko glosu Walza w Rzezi
nikt by z kina nie wyszedl zywy, a na pewno obojetny. Takie mam
refleksje na ten czas po przeczytaniu gazety.
0 0
odpowiedź
User
olo
to prawda,ze ta pora sklania do refleksji, i prowadzi do takich oto pytan
a moze i odkryc ,przynajmniej dla mnie,technicznych i jest proba uporza
dkowania pewnego moze chaosu czy tez nieuporzadkowania nie mowiac
juz o entropii. swiata
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing