SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz mniej wolnych mediów na świecie, Polska na 47. miejscu

Według najnowszego raportu organizacji Freedom House obecnie procent globalnej populacji z dostępem do wolnych mediów jest najmniejszy od ponad 10 lat.

Coraz mniej wolnych mediów na świecie, Polska na 47. miejscu

Freedom House prowadzi badania mediów w 197 krajach, w których media są klasyfikowane jako wolne, częściowo wolne, lub nie wolne. Obecnie tylko 32 procent krajów posiada wolną prasę – na dwie pozostałe kategorie przypadło odpowiednio 36 i 32 procent. Jednocześnie dostęp do wolnych mediów ma zaledwie 14 procent populacji. Wynika to w dużej mierze z tego, że  Chiny i Indie, dwa najludniejsze państwa świata, oceniane są kolejno jako nie wolne i częściowo wolne.

Polska została uznana za 47. kraj pod względem wolności mediów w skali globalnej i 6 w swoim regionie (Europa Środkowa, Europa Wschodnia, Eurazja). Freedom House uznało polską prasę za wolną.

Największe spadki w zakresie wolności mediów w 2012 roku zanotowano w Mali, przez wojnę domową oraz w Grecji, w związku z kryzysem ekonomicznym. Obydwa państwa z wolnych stały się częściowo wolnymi. Co więcej, na tak złe wyniki w skali całego świata duży wpływ ma sytuacja w Ameryce Łacińskiej, gdzie rządy sprawują coraz ściślejszą kontrolę nad wydawcami. Autorzy raportu zwracają też uwagę na to, że kryzys gospodarczy ma swoje wyraźne, negatywne odbicie w wolności prasy w całej Unii Europejskiej.Wzrost z kolei notuje się przede wszystkim w zachodniej Afryce. Co więcej, duże znaczenie dla wolnych mediów ma internet - przede wszystkim blogi i dziennikarstwo obywatelskie. Freedom House podkreśla jednak, że rządy podejmuje duże wysiłki, by wyhamować rozprzestrzenianie się wolności słowa za pośrednictwem nowoczesnych technologii.

Najniżej oceniane państwa to: Białoruś, Kuba, Gwinea Równikowa, Erytrea, Iran, Korea Północna, Turkmenistan i Uzbekistan. Autorzy badania zwracają uwagę na to, że wolna prasa praktycznie tam nie istnieje, a media stanowią tylko kanał dla rządowej propagandy. Na samym szczycie rankingu znalazły się natomiat Norwegia i Szwecja. Co więcej, pierwszą 10 listy stanowią same europejskie kraje.

Cały ranking można przeczytać tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz mniej wolnych mediów na świecie, Polska na 47. miejscu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
o jakiej wolności mówimy?
gazety papierowe zależne od reklamodawców, telewizje zależne od reklamodawców, radia to samo. Wystarczy przyciąć kurek z kaską i tematu nie ma. A co, może to nie jest prawda? Skończyły się czasy wolności słowa. Teraz jest wolność pieniądza.
odpowiedź