SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Credit Suisse podniósł prognozę wzrostu PKB

Credit Suisse zrewidował wcześniejsze prognozy wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Polsce, według których wzrost PKB w całym 2006 roku miał wynieść 4,8%.

Obecnie analitycy prognozują, że wzrost ów wyniesie 5,3%, wynika z kwartalnego raportu banku.

„Oceniamy, że wzrost PKB w 2006 roku przekroczy 5% r/r, a główną przyczyną będzie wzrost popytu wewnętrznego” – napisali ekonomiści banku Credit Suisse w raporcie.

Ich zdaniem, zagrożeniem dla wzrostu PKB jest sytuacja na rynku światowym.

„Zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego w Polsce może płynąć z rynku globalnego. Wzrost gosp. w Polsce może zwolnić, jeśli gospodarka światowa gwałtownie spowolni” – oceniają ekonomiści Credit Suisse.

Jednocześnie prognozują, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych nie wcześniej niż w II półroczu 2007 roku.

„Według szacunków rynkowych, pierwsza podwyżka stóp procentowych możliwa jest przed końcem 2006 roku. Sądzimy, że taki scenariusz raczej się nie sprawdzi, nawet, jeśli inflacja konsumencka po raz kolejny okaże się wyższa od oczekiwanej” – napisali ekonomiści Credit Suisse.

Credit Suisse prognozuje ponadto, że w długim terminie polska waluta powinna się umacniać.

„Ale taki scenariusz może się ziścić tylko, jeśli powróci sentyment wśród inwestorów papierów dłużnych do regionu” – oceniają.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Credit Suisse podniósł prognozę wzrostu PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl