SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy obraz polskiego artysty sprzedany jako NFT za 552 tys. zł

Obraz „Dlaczego jest raczej coś niż nic” Pawła Kowalewskiego w formie cyfrowego tokena (NFT) został w czwartek sprzedany na licytacji za 552 tys. zł.

Obraz „Dlaczego jest raczej coś niż nic” Pawła KowalewskiegoArticle

Organizujący licytację dom aukcyjny DESA Unicum podkreślił, że obraz Pawła Kowalewskiego to pierwsze dzieło sztuki w formie NFT sprzedane w ten sposób w Polsce.

- Jego sprzedaż za wysoką cenę 552 tys. zł bardzo dobrze rokuje temu nowemu w Polsce segmentowi rynku. Chcemy wyznaczać standardy nowego cyfrowego rynku sztuki w Polsce i mieć na nim wiodącą pozycję. W I półroczu 2022 roku planujemy aukcję poświęconą wyłącznie sztuce NFT. W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem w naszym domu aukcyjnym - zapowiada Juliusz Windorbski, prezes spółki DESA.

Obraz „Dlaczego jest raczej coś niż nic” został namalowany przez Pawła Kowalewskiego w 1986 roku. Uległ zniszczeniu w 1997 roku wskutek zalania pracowni artysty w czasie powodzi, w br. odtworzono go z wykorzystaniem protokołu blockchain.

Paweł Kowalewski to jeden z najważniejszych artystów lat 80., członek legendarnego kolektywu artystów „Gruppa”.Prace Kowalewskiego do dziś stanowią ważny i pełen ironii komentarz wobec represji reżimu totalitarnego, dając świadectwo nie tylko traumatycznym przeżyciom Polaków, ale i ich drodze ku wolności.

6,2 mln zł za trzy obrazy Wojciecha Fangora

Na czwartkowej licytacji pięć innych prac sprzedano za ponad 1 mln zł. Za trzy prace Wojciecha Fangora uzyskano łączną cenę 6,2 mln zł.

Na aukcji zlicytowano też dzieła h twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej: Victora Vasarely’ego (z których dwie zostały sprzedane za kwoty powyżej 1 mln zł), Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego czy Andrzeja Nowackiego.

DESA chce wejść na warszawską giełdę

W zeszłym tygodniu firma DESA ogłosiła, że chce przeprowadzić ofertę publiczną i zadebiutować na głównym rynku warszawskiej giełdy. Złożyła już prospekt, który nie został jeszcze zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W ramach oferty chce sprzedaż akcje nowej emisji, pozyskać z nich 85-95 mln zł na rozwój, przede wszystkim przejęcia wiodących podmiotów z rynku handlu dziełami sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do firmy należy dom aukcyjny DESA Unicum oferujący pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich oraz umożliwia krótko- i długoterminowe inwestowanie w dzieła sztuki i obiekty kolekcjonerskie. Według szacunków jest liderem wśród domów aukcyjnych w Polsce, z udziałem pod względem obrotów wynoszącym 51,6 proc.

- Chcemy by DESA Unicum uzyskała w perspektywie najbliższych lat pozycję jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów. Zamierzamy kontynuować szybki wzrost organiczny oraz rozwijać działalność poza granicami Polski, poprzez akwizycje podmiotów o profilu działalności zbliżonym do Grupy - zapowiedział Juliusz Windorbski.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy obraz polskiego artysty sprzedany jako NFT za 552 tys. zł

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pankracy
Ciekawe kiedy ktoś sprzeda Kolumnę Zygmunta jako NFT i ile zgarnie od frajerów.
odpowiedź
User
Furman
A ja miałem trudne wypróżnienie przez bzdury które czytam
odpowiedź
User
kolis
Podobne rysunki rysowałem w podstawówce.
odpowiedź