SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat do KRRiT: ograniczenie koncentracji kapitałowej w mediach uderzy w krajowe firmy, a faworyzuje zagraniczne

Według Cyfrowego Polsatu proponowane przez KRRiT ograniczenie koncentracji kapitałowej w mediach do 30 proc. jest wymierzone w krajowe podmioty, a faworyzuje te zagraniczne. Firma uważa, że takie przepisy nie obejmą m.in. zagranicznych platform VoD, takich jak Netflix czy Showmax.

Tobias SolorzArticle

Miesiąc temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła kierunki swojej strategii na najbliższe sześć lat. Jednym z nich jest ochrona pluralizmu w polskim prawie mediów i określanie pozycji znaczącej nadawców. KRRiT uważa, że pozycja znacząca w mediach może zostać osiągnięta wtedy, gdy udział podmiotu (grupy kapitałowej) przekroczy 30 proc. na rynku przychodów reklamowych, lub przychodów z opłat z płatnej telewizji, widowni telewizyjnej, audytorium radiowego czy użytkowników usług audiowizualnych online. KRRiT chce też chronić rynek poprzez regulacje dotyczące tzw. własności krzyżowej (jednoczesnego posiadania radia, telewizji, VoD, prasy, kin, reklamy zewnętrznej, usług internetowych i mobilnych).

Krajowa Rada ogłosiła konsultacje tej strategii. Cyfrowy Polsat w przesłanym stanowisku ocenił, że określenie poziomu 30 proc. jako wyznacznika pozycji dominującej jest bardzo restrykcyjne. - W sposób oczywisty zapis ten jest wymierzony w krajowe podmioty i faworyzuje podmioty zagraniczne, także spoza UE i oznacza pogorszenie warunków funkcjonowania w stosunku do ogólnie przyjętych regulacji europejskich. Przy tego typu zapisach nie będzie możliwe również finansowe wparcie mniejszych projektów medialnych przez znaczących krajowych brokerów (sprzedaż pakietowa czasu reklamowego mediów, które mają niewielki udział w rynku) - uważają przedstawiciele firmy.

Ich zdaniem ograniczanie własności krzyżowej nie jest możliwe w przypadku firm zagranicznych, które działają na wielu rynkach. Jako przykład menedżerowie Cyfrowego Polsatu podali serwisy VoD Netflix i Showmax, obecne także w Polsce.

Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu prognozują, że dalsze ograniczenia koncentracji kapitałowej w mediach „doprowadzą najprawdopodobniej do dalszego osłabienia nadawców polskich i polskich grup kapitałowych, a w rezultacie do wzmocnienia nadawców zagranicznych”. Dodają, że KRRiT mogłaby podjąć więcej działań „likwidujących nadmierny gorset zakazów i nakazów nałożonych dotychczas przez polskie prawo i praktykę gospodarczą”.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat do KRRiT: ograniczenie koncentracji kapitałowej w mediach uderzy w krajowe firmy, a faworyzuje zagraniczne

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ała
To oczywiste, ale mądrusie z PiS nie chcą naprawić tą ustawą żadnego problemu, prócz tego, że media ich słusznie krytykują.
odpowiedź
User
Ała
Nie zapłacili trollom, czy co? Nie ma ich na WM, ale na innych portalach też jakby mało.
odpowiedź
User
prawnik
Nie zapłacili trollom, czy co? Nie ma ich na WM, ale na innych portalach też jakby mało.


Właśnie nie wiem, co się dzieje. Patrzę wczoraj na Tweeter. Siemoniak pisze i... nie ma trolli.
odpowiedź