SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat kupił Polkomtel. Powstał nowy lider rynku

Cyfrowy Polsat jest już właścicielem Polkomtela, właściciela sieci Plus. Transakcja sfinalizowana została 7 maja br. - Cyfrowy Polsat wraz z Polkomtelem jest liderem na polskim rynku medialno-telekomunikacyjnym - mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Zygmunt SolorzArticle

Sfinalizowanie transakcji polegało na przejęciu przez Cyfrowy Polsat spółki Metelem, kontrolującej pośrednio 100 proc. udziałów Polkomtel. Stało się to możliwe dzięki spełnieniu  warunków zawieszających. Chodziło o spłatę całości zadłużenia z tytułu umowy kredytu niepodporządkowanego z 2011 roku oraz zabezpieczonych obligacji niepodporządkowanych, zawarcie umowy ramowej z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR), a także objęcia akcji nowej emisji przez wspólników Metelem Holding Company Limited. - Pozostały już tylko formalności w postaci rejestracji i wprowadzenia nowych akcji do obrotu na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie - mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

- Cieszę się, że udało się w tak sprawny i efektywny sposób przeprowadzić tę transakcję. Jestem dumny, gdyż Cyfrowy Polsat staje się w ten sposób największą prywatną firmą w Polsce, zbudowaną od podstaw dzięki polskiemu, rodzimemu kapitałowi. Cyfrowy Polsat wraz z Polkomtelem jest liderem na polskim rynku medialno-telekomunikacyjnym i jestem przekonany, że połączony potencjał obydwu podmiotów pozwoli im tę pozycję umocnić - mówi Zygmunt Solorz-Żak, przewodniczący rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu.

Grupa Cyfrowy Polsat wraz z Polkomtelem stała się jedną z największych polskich firm oraz wiodącą grupą medialno-telekomunikacyjną w regionie. Wyniki finansowe pro forma Cyfrowego Polsatu z Metelem za 2013 r. wynoszą: przychody - 9,6 mld zł, EBITDA - 3,9 mld zł, marża EBITDA - 40,6 proc., operacyjne przepływy pieniężne - 3,7 mld zł, a skonsolidowane zadłużenie netto - 2,9x EBITDA. Celem zarządu jest obniżenie ostatniego wskaźnika poniżej 2,5x dług netto/EBITDA do końca 2016 r.

Strategicznym celem połączonej Grupy jest maksymalizacja przychodów od klientów indywidualnych, dzięki oferowaniu klientom kompleksowego portfolio usług zintegrowanych. Jednocześnie zarząd oczekuje, że do końca 2019 r. zostaną zrealizowane synergie przychodowe i kosztowe w skumulowanej wysokości ok. 3,5 mld zł oraz finansowe  - w skumulowanej wysokości ok. 0,5 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupił Polkomtel. Powstał nowy lider rynku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
to jakie jest zadluzenie bo nic nie wiadomo
odpowiedź
User
Vinci
Każdy biznes wymaga finansowania zewnętrznego, bo inaczej ciężko iść do przodu. A swoją drogą, niezły gigant nam się zrobił. I to wszystko polski kapitał. Kibicuję im od lat, mimo że przed telewizją cp długo się broniłem. Ale póki co nie narzekam.
odpowiedź
User
Aron
Formalności dopełnione chociaż praktycznie już od dawna CP i Plus ściśle współpracują. Zarówno w kwestii ulepszania LTE czy wspólnej oferty. Konkurencja powinna się zacząć martwić. Lider nie powiedział ostatniego słowa.
odpowiedź