SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czas na cyfryzację radiofonii

URTiP zaprezentował koncepcję cyfryzacji radiofonii w zakresach fal długich, średnich i krótkich z wykorzystaniem systemu DRM.

Pod koniec sierpnia br. zakończył prace powołany przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Zespół ds. naziemnej radiodyfuzji cyfrowej. Celem działalności Zespołu było opracowanie technicznych podstaw uruchomienia naziemnej emisji programów telewizyjnych i radiowych w systemach cyfrowych:

- DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial),
- T-DAB (Terrestrial - Digital Audio Broadcasting),
- DRM (Digital Radio Mondiale).

W pierwszym etapie, w maju 2003 r., Zespół przedstawił możliwości techniczne wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, które później stały się częścią Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej (przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 4 maja 2005 r.).

Drugi etap, zakończony w styczniu 2004 r. to plan dla sieci naziemnego radia cyfrowego w systemie T-DAB, który w przyszłości ma zastąpić radiofonię UKF FM.

Obecnie zakończony trzeci etap prac Zespołu jest dopełnieniem technicznej koncepcji cyfryzacji mediów elektronicznych w Polsce. Opracowana przez Zespół Analiza możliwości cyfryzacji radiofonii w zakresach częstotliwości poniżej 30 MHz w Polsce prezentuje warunki techniczne do wdrożenia naziemnej radiofonii cyfrowej wykorzystującej system DRM (Digital Radio Mondiale) na falach długich i średnich oraz w górnej części zakresu fal krótkich.

Wyniki dokonanej przez Zespół analizy wskazują na możliwość budowy od 2 do 6 sieci ogólnopolskich nadających na falach średnich programy radiowe w systemie DRM. Uruchomienie DRM na falach długich zależy wyłącznie od decyzji aktualnego ich użytkownika, tj. Polskiego Radia S.A. Natomiast w zakresie fal krótkich jest możliwe uruchomienie trzech multipleksów emitujących łącznie 6-9 programów radiofonicznych o jakości zbliżonej do UKF FM.

System DRM jest zaprojektowany do stosowania na dowolnej częstotliwości poniżej 30 MHz. Dzięki wyjątkowym właściwościom rozprzestrzeniania się sygnału radiofonicznego w pasmach fal długich, średnich i krótkich, system DRM (Digital Radio Mondiale) daje możliwość uzyskania ogromnych zasięgów stacji nadawczych. Jedna stacja nadawcza DRM na falach średnich może objąć zasięgiem całą Polskę, a na falach długich - całą Europę.

Radiofonia DRM nadaje się do emisji programów słowno-muzycznych nie wymagających wysokiej jakości odtwarzanego dźwięku, przeznaczonych do odbioru ruchomego (w samochodzie) i przenośnego - poinformował Wirtualnemedia.pl Jacek Strzałkowski, Rzecznik Prasowy URTiP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czas na cyfryzację radiofonii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl