SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czas na zmiany w TVP - Wildstein odejdzie?

Jeśli Samoobrona przeforsuje dziś swojego kandydata na szefa TVP 3, to prezes TVP Bronisław Wildstein może podać się do dymisji.

W poniedziałek zarząd TVP zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu dotyczącym wyboru nowego kierownictwa TVP 3.

Zarząd będzie miał do przegłosowania cztery wnioski: o odwołanie dotychczasowego dyrektora TVP 3 Andrzeja Jeziorka oraz jego zastępcy Marka Kasy, a także o powołanie na ich miejsce Beaty Jakoniuk-Wojcieszak i Aleksandry Zawłockiej.

Wszystkie wnioski zgłosił wiceprezes TVP Sławomir Siwek. Według niego, powołanie Jakoniuk-Wojcieszak na szefa TVP 3 jest już przesądzone. "Poparcie dla niej deklaruje czterech (z pięciu) członków zarządu. Prezes Bronisław Wildstein w piątek nie był jeszcze gotów na zaakceptowanie kandydatury Jakoniuk-Wojcieszak, ale będę chciał z nim jeszcze o tej sprawie rozmawiać" - powiedział w piątek PAP Siwek.
 
Z samym Wildsteinem PAP nie udało się porozmawiać. Według mediów, rozstrzygnięcie obsady kierownictwa TVP 3 ma być "testem na niezależność" prezesa.

Kandydaturę Jakoniuk-Wojcieszak popiera Samoobrona. Wicepremier Andrzej Lepper zapewnił, że jego partia nie organizuje zamachu na stanowiska w TVP, ale argumentował, że "pewne stanowiska należą się koalicjantom", w przeciwnym razie - jak zaznaczył - koalicja stanie pod znakiem zapytania.

Sam Siwek podkreśla, że nigdy nie konsultował z Lepperem kandydatury Jakoniuk-Wojcieszak na szefa TVP 3, ale "skoro ze strony rządu jest tak pozytywna opinia dla tej pani, to chyba dobrze" - powiedział PAP Siwek.

Siwek złożył wniosek o mianowanie Jakoniuk-Wojcieszak w ubiegły piątek. Oprócz Siwka pod wnioskiem podpisała się też Anna Milewska - członek zarządu telewizji. W poniedziałek Wildstein zwolnił z obowiązku świadczenia pracy dotychczasowego szefa TVP 3 Andrzeja Jeziorka, a jego obowiązki powierzył reporterowi TVP 3 Kraków Mariuszowi Pilisowi.

Wywołało to kontrowersje w zarządzie i Radzie Nadzorczej TVP. Rada uznała, że nie może być tak, iż Wildstein zawiesza dyrektora TVP 3, powierzając jego obowiązki Pilisowi skoro Siwek - który zgodnie z podziałem kompetencji odpowiada w zarządzie TVP za ośrodki regionalne - wnioskował wcześniej o powołanie na to stanowisko Jakoniuk-Wojcieszak. W tej sytuacji Rada wezwała zarząd telewizji publicznej do przestrzegania ładu korporacyjnego i ujednolicenia stanowiska w sprawie dyrektora regionalnej Trójki.

W ocenie szefowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbiety Kruk, zaistniała sytuacja w zarządzie TVP nie jest złamaniem ładu korporacyjnego. Kruk zapowiedziała, że jeśli członkowie zarządu nie dojdą do porozumienia wówczas KRRiT chciałaby się spotkać z zarządem i Radą Nadzorczą TVP.

"Wszystko będzie zależało od tego poniedziałkowego posiedzenia" - powiedziała Kruk.

Jakoniuk-Wojcieszak pracowała dotąd w redakcji publicystki TVP 1, Aleksandra Zawłocka była m. in. redaktorem prowadzącym w "Życiu", zastępcą redaktora naczelnego w "Super Expressie" oraz publicystką "Wprost".

Jak się dowiedziała "Gazeta Wyborcza", Jarosław Kaczyński próbuje nie dopuścić do konfrontacji Wildsteina z resztą zarządu. Chce przesunąć "na później" decyzje dotyczące szefostwa TVP 3. Potrzebuje czasu, aby przekonać Samoobronę, że powinna ograniczyć apetyty na telewizyjne stanowiska.

Skąd to "ale"? - Liderzy PiS doszli obecnie do wniosku, że dymisja Wildsteina byłaby dla nas wizerunkową klęską. Po początkowych wahaniach postanowili roztoczyć nad nim parasol ochronny - mówi "GW" poseł PiS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czas na zmiany w TVP - Wildstein odejdzie?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl