SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Część członków SDP wzywa prezesa Skowrońskiego do ustąpienia

Część członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wezwała w środę do ustąpienia prezesa SDP Krzysztofa Skowrońskiego w związku z - jak ocenili - "zejściem z drogi niezależnego dziennikarstwa". "Byłem i jestem niezależnym dziennikarzem" - odpowiada.

Część członków SDP wzywa prezesa Skowrońskiego do ustąpienia

List otwarty do Skowrońskiego, wzywający go do ustąpienia z funkcji, podpisało do tej pory około 30 członków SDP, głównie z oddziału warszawskiego. Jak poinformowali inicjatorzy listu na konferencji prasowej w stołecznej siedzibie stowarzyszenia, zbierane są kolejne podpisy.

W sprawie chodzi o udział Skowrońskiego, jako moderatora, w ubiegłotygodniowej, zorganizowanej przez PiS, debacie ekonomistów poświęconej kwestiom gospodarczym i omówieniu programu gospodarczego tej partii. Autorzy listu krytykują Skowrońskiego także za poprowadzenie w poniedziałek konferencji w siedzibie SDP, podczas której PiS przedstawił swego kandydata na premiera (ma być zgłoszony w ramach konstruktywnego wotum nieufności) prof. Piotra Glińskiego.

"Od lat 80. ubiegłego wieku SDP pracowało na opinię niezależnej organizacji dziennikarskiej. Włączenie się Krzysztofa Skowrońskiego w działalność partyjną oznacza wybór kariery partyjnej i zejście z drogi niezależnego dziennikarstwa. Nie wyrażamy zgody na rujnowanie dorobku i pozycji SDP" - głosi list odczytany podczas konferencji przez jednego z jego autorów Bartosza Ławskiego.

Obecny wśród publiczności konferencji Skowroński, odnosząc się do odczytanego wezwania, zadeklarował, że nie zamierza podawać się do dymisji. "Jestem i zawsze byłem niezależnym dziennikarzem i potrafię to udowodnić. W moim najgłębszym rozumieniu misji dziennikarskiej jestem przekonany, że nie złamałem zasad kodeksu etyki dziennikarskiej oraz zasad postępowania, jakie obowiązują dziennikarza i prezesa SDP" - oświadczył prezes stowarzyszenia. Dodał, że SDP "ma odpowiednie procedury i organy, które mogą ocenić aktywność prezesa".

"Uważam, że środowisko dziennikarskie potrzebuje dyskusji o tym, czym jest niezależność dziennikarska. Jestem gotowy do każdej uczciwej debaty na ten temat" - zaznaczył Skowroński.

Na środowej konferencji prasowej obecnych było wielu członków stowarzyszenia, a także innych osób - zwolenników i przeciwników prezesa. Doszło do głośnej wymiany zdań i utarczek słownych. Sympatycy Skowrońskiego przywitali go długimi oklaskami.

>>> Wanda Konarzewska: MY SIĘ NA TO NIE ZGADZAMY!

Już w poniedziałek prezes SDP po konferencji PiS dotyczącej prof. Glińskiego oświadczał, że jeśli w siedzibie SDP będą odbywać się ważne i istotne konferencje, to niezależnie od barwy partyjnej gości może w nich pełnić rolę gospodarza. Dodawał, że "zgoda na prowadzenie konferencji nie wiązała się z żadną partyjną transakcją" zaś prowadzenie konferencji prasowej "nie jest aktem bezpośredniego zaangażowania w działalność polityczną i partyjną".

Inicjatorzy listu poinformowali w środę, że w związku z oświadczeniem prezesa w sprawie pozostania na stanowisku "sprawę powinien zbadać sąd dziennikarski". "Zaczniemy od zwrócenia się do rzecznika dyscyplinarnego oddziału warszawskiego SDP, który - jeśli uzna to za konieczne - skieruje sprawę do koleżeńskiego sądu dziennikarskiego" - powiedział Ławski.

>>> Krzysztof Skowroński poprowadził konferencję PiS. „Nie ma w tym konfliktu interesu”

W Polsce działa kilka organizacji zrzeszających dziennikarzy. Poza SDP jest to m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Dziennikarskie, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Część członków SDP wzywa prezesa Skowrońskiego do ustąpienia

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bertram Tupra
Jeśli gostek ma krzytynę honoru , powinien sam podać się do dymisji z zajmowanwego stanowiska w SDP ten tzw. a p o l i t y c z n y dziennikarz heheheheheheheheheheheheheheheheheheheheh
9 8
odpowiedź
User
miki
esdepe, to typowe towarzystwo wzajemnej adoracji....
9 8
odpowiedź
User
Jones
Dopiero teraz zaczął ich PISkowroński uwierać? Mało spostrzegawczy, jak na dziennikarzy...
9 8
odpowiedź
User
Sokratesik
Ławski 3 września prowadził debatę z posłem PO Szczerbą i przedstawicielem MSW. Co powiecie?
Głupotą jest uważać, że dziennikarze nie mogą mieć poglądów politycznych. Zastanówcie się, dlaczego kupujecie te a nie inne gazety? Bo te są bezstronne a cała reszta jest stronnicza? HE HE HE!!! Choćby taki Lis, Żakowski, Paradowska, Michnik. Oni wszyscy są bezstronni? Trzeba nie mieć swojego rozumu żeby w to wierzyć.
8 8
odpowiedź
User
znawca
Wiadomo, że obecnie w Polsce nie ma czegoś takiego jak niezależne dziennikarstwo. Z jednej strony jest Żakowski, Paradowska i Lis z przydupasami typu Wołek, a z drugiej Karnowscy, Ziemkiewicz, Warzecha, Zaremba itd. Skowroński to też oczywiście wierny fan Kaczyńskiego, ale i tak dziwne że tak naiwnie sam się wystawił na odstrzał. Bo w końcu oni wszyscy zgrywają niezależnych i ostatnich sprawiedliwych.
9 8
odpowiedź