SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się dużymi stratami głównych indeksów

Indeksy warszawskiej giełdy rozpoczął i zakończył czwartkową sesję na dużych minusach. Analitycy podkreślają, że taki scenariusz był nieunikniony po bardzo nieudanej sesji w USA, gdzie indeksy zakończyły środę na najniższych poziomach od pięciu lat.

Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się dużymi stratami głównych
indeksów

"Silna przecena za oceanem, gdzie główne indeksy amerykańskie znalazły się na najniższych (5 letnich) poziomach, które jednocześnie stały się minimami obecnej bessy spowodowały obniżki na pozostałych rynkach" - poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Marcin Stebakow. Podkreślił, że już poprzedniego dnia było wiadomo, że czwartkowa sesja rozpocznie się od dużych minusów. Zgodnie z przewidywaniami indeks WIG 20 otworzył się na poziomie o 86 pkt niższym od zamknięcia z poprzedniego dnia.

"Dalszy obraz sesji w Warszawie to poruszanie się indeksu grupującego największe spółki w rejonie minimalnych dziś poziomów 1533-1550pkt. Podobną przedpołudniową stabilizację na minimalnych poziomach obserwowaliśmy na zachodnioeuropejskich parkietach" - poinformował Stebakow. O godzinie 14:00 podano dane nt. polskiej inflacji i produkcji przemysłowej.

"Dane o produkcji przemysłowej potwierdziły, iż spowolnienie może również dotknąć naszą gospodarkę. Odczyt ten również może przyczynić się do obniżki stóp procentowych przez RPP jeszcze w tym roku, tak aby zminimalizować niekorzystne skutki spowolnienia gospodarczego" - ocenił analityk. Dane pogorszyły nastroje na rynku, dodatkowo kontrakty terminowe wskazywały na negatywny początek sesji w USA, co pociągnęło w dół inne europejskie indeksy. Stebakow ocenił, że WIG 20 popołudniu i tak dość skutecznie bronił się przed pogłębieniem spadków.

"Sytuacja techniczna na WIG 20 zrobiła się bardzo ciekawa, mamy do czynienia z klasycznym wycofaniem. Oznacza to, że jutro lub na najbliższych sesjach będziemy mieli do czynienia z obroną minimów na poziomie 1500 punktów" - powiedział dyrektor departamentu gospodarki pieniężnej ECM dr Jarosław Klepacki. Zaznaczył, że jeśli obrona się powiedzie, to można liczyć na bardzo silne odbicie.

W czwartek indeks WIG 20 spadł o 5,79% do 1547,15 pkt (to najniższy poziom od 10 grudnia 2003 roku), a WIG o 4,81% do 24 852,95 pkt. Obroty na rynku akcji przekroczyły poziom 1,3 mld zł. Największe obroty odnotowano na akcjach spółek: TPSA (296,4 mln zł), PEKAO (275,9 mln zł), PKO BP (181,1 mln zł), BZWBK (59,3 mln zł), KGHM (57,4 mln zł).

Największe wzrosty w notowaniach ciągłych osiągnęły akcje spółek: SANWIL (20 proc.), CITYINTER (7,4 proc.), INTER CARS (7,3 proc.), PAGED (6,3 proc.), SUWARY (6 proc.). Największe spadki w systemie notowań ciągłych odnotowały akcje spółek: PONAR (23,2 proc.), WARIMPEX (22 proc.), ORCOGROUP (21,3 proc.), SANOK (20,7 proc.), REINHOLD (17,5 proc.).

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się dużymi stratami głównych indeksów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl