SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dane z NBP potwierdzają przyspieszenie gospodarki w I kw. 2006 r.

Wtorkowe dane z Narodowego Banku Polskiego (NBP) o podaży pieniądza w lutym i o deficycie na rachunku obrotów bieżących w styczniu są potwierdzeniem, że w I kwartale 2006 roku przyspieszyła polska gospodarka.

Oceniają analitycy.

„Obydwie informacje z NBP potwierdzają to, co wiedzieliśmy już z innych danych: że w pierwszym kwartale 2006 polska gospodarka radzi sobie całkiem przyzwoicie” – powiedział ekonomista Banku Zachodniego WBK Maciej Reluga.

Zdaniem ekonomisty, istotny jest fakt, iż mimo mocnego złotego, polski eksport jest nadal wysoki.

„Cieszy fakt, że mimo mocnej złotówki, eksporterzy nieźle sobie radzą” – powiedział Reluga.

„Na uwagę również zasługuje fakt, że to popyt krajowy jest w ostatnim czasie motorem wzrostu gospodarczego” – dodał.

NBP we wtorkowym komunikacie podał, że na rachunku obrotów bieżących w styczniu odnotowano deficyt w wysokości 163 mln euro wobec 410 mln euro deficytu w grudniu.

Eksport towarów w styczniu 2006 wyniósł 6,698 mln euro, a import 6,645 mln euro. W porównaniu ze styczniem 2005 roku eksport towarów zwiększył się o 1.035 mln euro tj. o 18,3%, a import towarów zwiększył się o 1.082 mln euro, tj. o 19,5 %.

Natomiast podaż pieniądza w lutym wyniosła 416.008,9 mln zł wobec 406.639,2 mln zł w styczniu 2006 roku.

Ankietowani przez agencję ISB ekonomiści spodziewali się deficytu na rachunku obrotów bieżących w styczniu średnio na poziomie 212,4 mld euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dane z NBP potwierdzają przyspieszenie gospodarki w I kw. 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl