SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dariusz Jemielniak w komitecie finansowym Wikimedia

Dariusz Jemielniak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, został członkiem międzynarodowego komitetu finansowego (Funds Dissemination Committee) Fundacji Wikimedia, wydawcy Wikipedii.

Dariusz Jemielniak

Dariusz Jemielniak

Dziewięcioosobowy komitet dysponuje środkami w wysokości około 11 mln dolarów rocznie. Są one przyznawane na projekty największych stowarzyszeń i organizacji związanych z Wikimedia, które mają na celu dalszy rozwój encyklopedii internetowej i serwisów pokrewnych (m.in. Wikibooks, Commons, Wikinews, Wikicytaty).

Z Wikipedii co miesiąc korzysta ponad 500 milionów osób. Jej zasoby są kilkudziesięciokrotnie większe od Britanniki; stanowią ponad 23 miliony artykułów w 285 językach. Serwis jest dostępny bezpłatnie i nie zawiera reklam. Fundacja Wikimedia utrzymuje się z darowizn. Jej roczny budżet wynosi ok. 35 mln dolarów.

Prof. Dariusz Jemielniak działa na rzecz Wikipedii od 2006 roku: jest m.in. administratorem polskiej Wikipedii i stewardem wszystkich projektów Fundacji Wikimedia.

Prof. Dariusz Jemielniak jest kierownikiem Katedry Zarządzania Międzynarodowego ALK i Centrum Badań Organizacji CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizacjami opartymi na wiedzy, zastosowaniem technologii informacyjnych w zarządzaniu, open-source i crowdsourcingu, zwłaszcza gromadzenia wiedzy w internecie w formie tzw. „wiki” (np. Wikipedia). Stypendysta m.in. Fundacji Fulbrighta, Fundacji Nauki Polskiej, Collegium Invisibile, tygodnika "Polityka", a także programu dla wybitnych młodych naukowców MNiSW. Wchodzi w skład rady programowej Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatni rok realizował autorskie wirtualne badania etnograficzne wikipedystów na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda. Efektem jego pracy jest znajdująca się w publikacja książka o największej na świecie encyklopedii, tworzonej przez użytkowników i społecznych redaktorów. Program badawczy sfinansowało Narodowe Centrum Nauki. Profesor Jemielniak jest również twórcą słownika internetowego ling.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dariusz Jemielniak w komitecie finansowym Wikimedia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl