SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Daszczyński do pracowników programów informacyjnych TVP: koniec epatowania sensacją

Prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński spotkał się we wtorek z wydawcami oraz prezenterami programów informacyjnych i publicystycznych TVP. Podczas spotkania opowiedział jak powinny wyglądać newsy prezentowane przez TVP, aby odróżniać się od tych ze stacji komercyjnych.

Janusz Daszczyński, fot. TVP Article

Spotkanie zorganizowano dla wybranych osób, a uczestnicy otrzymali imienne zaproszenia. W ciągu blisko dwóch godzin Janusz Daszczyński przekazywał twórcom z Telewizyjnej Agencji Informacyjnej swoje oczekiwania wobec ich programów. Podkreślał konieczność odróżniania się audycji informacyjnych TVP od serwisów stacji komercyjnych, które - jego zdaniem - „epatują sensacją”.

- Chcę prosić was o podjęcie próby zmiany konstrukcji, kształtu i przesłania naszych programów. Nie obawiajcie się spadku oglądalności. Słupki proszę zostawić mnie - stwierdził Daszczyński.

Nowy prezes poinformował pracowników, że audycje i serwisy mają obowiązek informować przede wszystkim o wydarzeniach na świecie, w kraju czy regionie, które zagrażają lub mogą zagrażać interesom państwa czy obywatelom. Daszczyński akcentował, że powinny się w nich znajdować informacje o stanie państwa, społeczeństwa i gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku pracy, w służbie zdrowia, opiece społecznej, kulturze i edukacji.

- Pamiętajmy o edukacji obywatelskiej i szacunku dla widza, który ma wynosić z programów telewizji publicznej wiedzę, jak poruszać się w naszej rzeczywistości politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturowej - mówił prezes TVP.

Janusz Daszczyński podkreślał, że oczekuje od tworzonych przez TAI programów obiektywizmu, niezależności, pluralizmu, poszanowania kultury dyskusji, otwartości na programy partii politycznych, poglądy polityków i zainteresowania obywateli. Audycje nie powinny być budowane na konflikcie polityków, w których dziennikarz jest tylko biernym obserwatorem. Prezes dodał, że w TAI zostanie zbudowana baza ekspertów.

Według nowego prezesa TVP, twórcy programów informacyjnych i publicystycznych nie mogą być postrzegani jako sympatycy konkretnych partii politycznych, kandydata lub programu politycznego.

Na spotkaniu z twórcami audycji informacyjnych i publicystycznych Janusz Daszczyński powtórzył zapowiedzi zmian z piątkowego kolegium z dyrektorami anten TVP, m.in. o wycofaniu się z tabloidyzacji programów. Podtrzymał również zapewnienia o przeniesieniu TAI na ul. Woronicza (obecnie siedziba newsów TVP znajduje się na Placu Powstańców w Warszawie).

W środę nowy szef TAI Tomasz Sygut, który zastąpił na tym stanowisku Tomasza Sandaka, ma się spotkać z wydawcami i prezenterami audycji informacyjnych i publicystycznych TVP. Jednym z punktów jest omówienie oczekiwań prezesa Daszczyńskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Daszczyński do pracowników programów informacyjnych TVP: koniec epatowania sensacją

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
A w zamówieniach publicznych na stronie TVP możemy zobaczyć że rozstrzygnięto przetarg na "dostarczenie" fitnesów, saun, siłowni dla pracowników TVP. Koszt ponad 3 mln. zł. Nie można sprawdzić co obejmuje to zamówienie bo tak się składa że TVP po rozstrzygnięciu przetargu usuwa pdf-y.
21 8
odpowiedź
User
Neo
"Nie obawiajcie się spadku oglądalności, słupki zostawcie mnie" rzekł prezes. A to strzeliły korki od szampana w redakcji Wydarzeń oraz Faktów. Piękny prezent, piękna misja społeczna. Brawo dla Pana Prezesa.
23 14
odpowiedź
User
San Martin
Może naprawdę koniec zidiocenia?
24 11
odpowiedź
User
ziom
to co teraz reporter dawidowicz z wiadomości będzie robił?
24 9
odpowiedź
User
maktostaki
bla bla bla ... "nie epatować sensacją"... Z Kraśka na czele - jedno przeczy drugiemu
29 10
odpowiedź