SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Debiut 2-4 spółek z Ukrainy na GPW

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych do końca 2007 roku zadebiutują 2-4 spółki z Ukrainy.

Do końca tego roku planowane jest także wprowadzenie na giełdę 20 spółek krajowych, powiedział w piątek prezes GPW Ludwik Sobolewski.

„Wiemy, że jest jeszcze kilka firm na Ukrainie, które na serio rozważają wejście na giełdę w Warszawie. Do końca 2007 roku na GPW zadebiutują 2-4 spółki ukraińskie, ale inne kraje też nas interesują” – powiedział Sobolewski w wywiadzie dla radia PiN.

Niedawno na warszawskim parkiecie zadebiutowała Astarta – ukraiński producent cukru, dla którego Warszawa jest jedynym rynkiem notowań.

Prezes podkreślił, że Ukraina jest teraz rynkiem wartym uwagi, dlatego, że infrastruktura rynku kapitałowego praktycznie tam nie istnieje, a przedsiębiorczość i gospodarka rozwijają się znakomicie.

„My cieszymy się, że mamy 5% wzrostu gospodarczego, a Ukraina na 9% wzrostu. Tamtejsze przedsiębiorstwa bardzo dynamicznie rozwijają się i poszukują kapitału” – powiedział Sobolewski.

Wejście zagranicznych spółek na warszawską giełdę jest, zdaniem prezesa, drugim obszarem, gdzie należy szukać wzmacniania pozycji GPW. Pierwszym jest prywatyzacja polskich przedsiębiorstw.

„Jestem przekonany, że prywatyzacja będzie kontynuowana. W przyszłym roku spodziewamy się dużych ofert polskich spółek. Branże to chemia, być może energetyka oraz debiut, który od dawna czai się za rogiem – Ruch. To będą poważne wartościowo oferty” – powiedział Sobolewski.

Dodał jednak, że w perspektywie kilku lat prywatyzacja się skończy, a trzeba zapewnić finansowanie przedsiębiorstwom przez rynek giełdowy. Dlatego niezbędna jest budowa rynku giełdowy również w oparciu o sektor prywatny.

Dotychczas w 2006 roku na GPW pojawiło się 18 nowych spółek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Debiut 2-4 spółek z Ukrainy na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl