SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Decyzja ustalająca pozycje znaczące operatorów mobilnych

W dniu 31 grudnia 2002 roku Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś wydał trzy decyzje ustalające, że operatorzy komórkowi: Polkomtel S.A., Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. i Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. posiadają pozycję znaczącą w zakresie świadczenia usług telefonicznych, świadczonych w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

Pozycję znaczącą ustala się w stosunku do operatora którego udziały w rynku kształtują się na poziomie lub powyżej 25%. W niniejszym przypadku każdy z trzech operatorów działający na tym rynku przekroczył próg 25%. W trakcie postępowania zostały zbadane również inne przesłanki, które miały wpływ na ustalenie pozycji rynkowej Polkomtela, PTC i Centertela, takie jak: zdolność operatora do wpływania na funkcjonowanie rynku, przychody operatora w odniesieniu do rozmiaru rynku, możliwość dostępu operatora do użytkowników końcowych czy doświadczenie operatora w świadczeniu usług telekomunikacyjnych na rynku.

Od ww. decyzji przysługują operatorom odwołania do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Konsekwencją wydania takiej decyzji są dodatkowe obowiązki jakie ciążą na operatorze telefonii mobilnej o znaczącej pozycji rynkowej. Najważniejszy z nich wynika z art. 76 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego, w świetle którego operator publiczny o znaczącej pozycji rynkowej nie może odmówić połączenia swojej sieci telekomunikacyjnej z siecią telekomunikacyjną innego operatora, jeżeli przyłączana sieć telekomunikacyjna została wybudowana zgodnie z przepisami prawa.

Istotne konsekwencje wynikają ponadto z art. 83 ust. 1, w świetle którego Prezes URTiP może, w drodze postanowienia, określić termin zakończenia negocjacji o zawarcie umowy o połączeniu sieci, nie dłuższy niż 90 dni od dnia wystąpienia o połączenie, na pisemny wniosek każdej ze stron negocjacji o zawarcie takiej umowy albo z urzędu, jeżeli stroną negocjacji jest operator o znaczącej pozycji rynkowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Decyzja ustalająca pozycje znaczące operatorów mobilnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl