SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Deficyt na rachunku obrotów bieżących

Dużo większy od oczekiwanego deficyt na rachunku obrotów bieżących może być wynikiem suszy, ale również zwiększonych inwestycji, które oparte są o dobra sprowadzane z zagranicy, oceniają ekonomiści.

„Za słaby wynik odpowiada głównie deficyt handlowy, a w szczególności skokowy wzrost importu. Jest to wypadkowa szybkiego tempa rozwoju gospodarczego w naszym kraju” – ocenia Damian Rosińsk, analityk z Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

„Firmy bardzo wyraźnie zwiększyły inwestycje, które oparte są o dobra sprowadzane z zagranicy. Zaś wzrost wynagrodzeń i niższe bezrobocie przyczyniają się do zwiększonego popytu zgłaszanego przez konsumentów, również na towary importowane” – dodał.

Zdaniem ekonomistów Banku BPH, spory deficyt mógł być również spowodowany lipcową suszą.

„Mając na względzie duży wzrost importu, spodziewamy się, bilans eksportu w stosunku do importu w III kw. 2006 również będzie negatywny na niekorzyść eksportu” – napisali w komentarzu do danych.

Piotr Kalisz z Banku Handlowego podkreśla natomiast, że mimo niespodziewanego wzrostu deficytu, sytuacja ekonomiczna w Polsce cały czas jest bardzo dobra, a wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących może być wynikiem jednorazowym.

„Nasze prognozy wskazują, że 12-to miesięczny C/A w 2006 ukształtuje się na poziomie 1,8% PKB” – napisał Kalisz w komentarzu.

Ekonomiści banku JP Morgan Chase podwyższyli prognozę rocznego deficytu C/A z 1,2% PKB wcześniej do 1,4% obecnie.

Ekonomiści większości banków są zdania, że dane o deficycie C/A nie mają istotnego wpływu na rynek złotego i będą neutralne dla najbliższych decyzji na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Na rachunku obrotów bieżących w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 794 mln euro wobec 160 mln euro nadwyżki w czerwcu i wobec 247 mln euro deficytu rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) we wtorkowym komunikacie. Z konsensusu stworzonego przez agencję ISB wynikało, że deficyt na rachunku obrotów bieżących ukształtuje się w lipcu na poziomie 159,2 mln euro.

Eksport towarów w lipcu 2006 roku wzrósł o 17,3% r/r do 7.267 mln euro, a import odnotował wzrost o 27,3% r/r do 8.028 mln euro. Ujemne saldo towarów ukształtowało się na poziomie 761 mln euro wobec minus 113 mln euro rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Deficyt na rachunku obrotów bieżących

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl