SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Deloitte: w 2010 roku więcej tabletów, VoIP i płatnej muzyki w internecie

W bieżącym roku liczba internautów korzystających z płatnych serwisów muzycznych powinna przekroczyć 10 mln - prognozuje firma Deloitte. Na popularności zyska również mobilna technologia VoIP i tablety a pierwsze trójwymiarowe kanały telewizyjne będą miały problemy z zasięgiem i zyskownością.

Według prognoz firmy doradczej Deloitte przychody abonamentowych serwisów internetowych z  muzyką wyniosą w bieżącym roku 100 mln dolarów. Natomiast liczba użytkowników tego typu witryn osiągnie poziom 10 mln. Ogółem wartość treści muzycznych sprzedawanych w tym roku online Deloitte szacuje na 6 mld dolarów, a przychody ze sprzedaży płyt CD - na 14,4 mld dolarów.

Zdaniem analityków firmy wydawcy prasowi będą kontynuowali debatę na temat wprowadzenia płatności za udostępnienie treści w internecie, ale niewielu się na to zdecyduje, a jeszcze mniej osiągnie z tego tytułu znaczący zysk. Deloitte prognozuje, że głównym źródłem przychodów tej branży z działalności online pozostanie reklama.

Ponadto w opinii analityków firmy w bieżącym roku mobilna technologia VoIP osiągnie masowy zasięg. Nastąpi to dzięki niskim kosztom rozmów w tym systemie, możliwości prowadzenia w nim telekonferencji i transmisji wiadomości głosowych oraz usłudze voice-to-text. Deloitte szacuje, że pod koniec bieżącego roku z usług VoIP będzie korzystać na całym świecie kilkadziesiąt milionów osób.

Analitycy firmy przewidują, że podobny wzrost popularności zanotują w ciągu najbliższych dwóch lat tablety sieciowe, a ich sprzedaż osiągnie wielkość dziesiątków milionów sztuk. Ponadto zwiększy się popularność wirtualnej infrastruktury desktopowej opartej o rozwiązania typu "cienki klient". Technologia ta polega na centralizacji mocy obliczeniowych i przechowywania danych oraz zastąpieniu komputera użytkownika terminalem, którego rolą jest wysyłanie danych o pracy klawiatury i myszki i odbieranie informacji do wyświetlenia na ekranie. Deloitte prognozuje, że w bieżącym roku ponad milion miejsc pracy może być obsługiwanych w ten sposób.

Mimo rozwoju technologii typu pay-per-view, VoD i podcastów w opinii analityków firmy większość programów telewizyjnych i audycji radiowych będzie nadal odbierana w sposób liniowy, czyli zgodnie z ramówkami nadawców. W ten właśnie sposób będzie bowiem nadawane ponad 90 proc. treści telewizyjnych i 80 proc. radiowych.

Deloitte prognozuje, że pierwsze w pełni trójwymiarowe kanały telewizyjne, które zostaną uruchomione w bieżącym roku w Europie i Stanach Zjednoczonych, będą miały problemy z zasięgiem i zyskownością. Zdaniem analityków firmy zarówno liczba abonentów, jak i wielkość przychodów z subskrypcji kanałów 3D oraz ze sprzedaży odbiorników pozostaną w tym roku znikome.

Dołącz do dyskusji: Deloitte: w 2010 roku więcej tabletów, VoIP i płatnej muzyki w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl