SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dlaczego odwołano Mecha?

Gilowska: Wystąpiłam o odwołanie Mecha nie widząc możliwości współpracy.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała w piątek, że wystąpiła do premiera o odwołanie wiceministra finansów Cezarego Mecha, ponieważ uznała dalszą współpracę z nim za niemożliwą.

„Wystąpiłam z pisemną prośbą o odwołanie pana Cezarego Mecha z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów po, oczywiście, rozmowie z panem ministrem Mechem. Powód, dla którego to uczyniłam, zbiorczo pozwolę sobie nazwać w ten sposób: doszłam do wniosku, że nie damy rady dobrze współpracować” – powiedziała Gilowska podczas konferencji prasowej.

"Nie wyobrażam sobie, żeby szef resortu prowadził inna politykę, albo pozwalał na prowadzenie innej polityki jakiemukolwiek z wiceministrów” – skomentował obecny na konferencji premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Zapytany, czy Mech jest nadal kandydatem na szefa planowanej obecnie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), premier odpowiedział, że kwalifikacje Mecha są bardzo wysokie.

„To jest poza tym mój przyjaciel od wielu lat, pracowaliśmy razem nad programem gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości, więc na pewno wykorzystam jego kwalifikacje w innym miejscu” – podkreślił Marcinkiewicz.

Według nieoficjalnych informacji, Mecha ma zastąpić powołany niedawno na wiceministra finansów Jarosław Pietras.

Mech był przedstawicielem resortu finansów w Komisji nadzoru Bankowego (KNB) – jednej z trzech instytucji, którą ma zastąpić KNF – ale został usunięty z obrad KNB dotyczących wniosku Unicredito Italiano o zgodę na wykonywanie głosów na walnym Banku BPH przez przewodniczącego komisji Leszka Balcerowicza, ponieważ UCI zarzucało ministrowi brak bezstronności. Ostatecznie KNB udzieliła UCI zgody.

Tymczasem prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz zapytany o to, jak układała się jego współpraca z Cezarym Mechem w KNB odpowiedział, że "fakty ostatniego etapu rozmów mówią same za siebie".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dlaczego odwołano Mecha?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl