SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do funduszy private equity może napłynąć 1,1 mld euro w 2006 r.

W 2005 roku firmy zarządzające funduszami w regionie Europy Środkowo-wschodniej pozyskały 1,08 mld euro na nowe inwestycje.

Sprzyjający klimat na rynku private equity utrzymuje się również w 2006 roku. Zobowiązania inwestorów w nowych funduszach sięgają już 1,1 mld euro, poinformowało Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) w czwartkowym komunikacie.

„Mamy nadzieję, że większość tych środków trafi do Polski, która jest największym rynkiem inwestycyjnym, rynkiem o ogromnym potencjale – powiedział prezes PSIK Jacek Pogonowski, cytowany w komunikacie.

Największym inwestorem w regionie Europy Środkowo-wschodniej i głównym inwestorem w funduszach private equity (PE) jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Jest on obecny w ponad 90 funduszach i 60 firmach zarządzających, czyli w blisko połowie wszystkich podmiotów działających na tym rynku.

Fundusze PE z portfela EBOR-u przyniosły w 2005 roku zwrot netto na poziomie 55% rocznie w euro, podczas gdy w 2004 roku zwrot ten wyniósł 39%. W okresie ostatnich 10 lat EBOR osiągnął zwrot netto na poziomie 11% – więcej, niż zanotowały fundusze PE.

Od początku lat 90-tych, fundusze z udziałem EBOR-u pozyskały od inwestorów łącznie 6,8 mld euro, w tym 1,8 mld euro od EBOR-u. W samym 2005 roku nowe zobowiązania inwestycyjne banku w private equity wyniosły 230 mln euro.

„Zainteresowanie rynkiem ze strony inwestorów instytucjonalnych, przede wszystkim z Europy, wyraźnie rośnie. Wysokie zyski przyciągają nowy kapitał” – czytamy w komunikacie.

„W 2005 roku region Europy Środkowo-wschodniej okazał się być najlepszy na świecie pod względem zysków z inwestycji w fundusze private equity i venture capital” – powiedział Henry Porter, senior banker w EBOR, odpowiedzialny za portfel inwestycyjny funduszy private equity.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do funduszy private equity może napłynąć 1,1 mld euro w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl