SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Do Guantanamo za hackerstwo?

Brytyjczyk, który odpowiada za największy jak dotąd atak na sieć komputerową administracji amerykańskiej, może być sądzony zgodnie z przepisami antyterrorystycznymi.

40-letni Garry McKinnon przebywa na razie w Anglii na wolności po tym, jak zapłacił kaucję. 10 maja sąd ma zadecydować czy dojdzie do ekstradycji do USA. Obrońca McKinnona twierdzi, że jeśli jego klient zostanie ekstradowany do Stanów, jego prawa mogą być łamane. Może tam być bowiem sądzony według specjalnych przepisów antyterrorystycznych. Te procedury pozwalają m.in. na przetrzymywanie więźnia bez wyznaczenia terminu rozprawy, czyli praktycznie w nieskończoność.

Według prawnika, ambasada USA w Londynie wydała „anonimową” notę, w której napisano, że jego klient może być poddany takiej właśnie procedurze. Oficjalnie strona amerykańska zapewnia, że McKinnon będzie sądzony prze sąd federalny. Prawnik jest zdania, że nie dano na to żadnych gwarancji. „Rząd amerykański chce się w pewien sposób zemścić na McKinnonie, ponieważ ujawnił on jak ich system zabezpieczeń jest słaby i nieskuteczny” – mówi prawnik.

McKinnon jest oskarżony o włamanie się w 2000 i 2001 roku do komputerów w 14 stanach, w tym do Pentagonu i baz marynarki wojennej i spowodowanie około 700tys dolarów strat. Nie przyznaje się do winy. Obrona utrzymuje, że jego działanie nie było rozmyślne. Chciał znaleźć – jak sądził – ukrywane przez rząd amerykański informacje o UFO.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do Guantanamo za hackerstwo?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl