SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do kwietnia 2006 r. na GPW może zadebiutować 27 spółek

Do końca marca 2006 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) mogą zadebiutować akcje do 27 spółek, w tym do 5 z większościowym udziałem Skarbu Państwa.

Wynika z informacji zebranych przez agencję ISB.

Z danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), uzyskanych przez ISB, wynika, że do 7 października złożono cztery prospekty zgodne z nowymi regulacjami, wprowadzonymi od 1 lipca tego roku. Z tej liczby trzy prospekty dotyczą nowych spółek, a jeden – już publicznej.

Na GPW od początku roku zadebiutowało 29 spółek.

PRYWATNE SPÓŁKI PRZED DEBIUTEM

Większość spółek, która zamierzała zadebiutować na giełdzie, przesunęła terminy ze względu na ofertę publiczną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Po debiucie spółki gazowej (23 września) na parkiecie pojawiły się już walory Barlinka i PC Guard.

Z analizy ISB wynika, że w czwartym kwartale na rynku pierwotnym przeprowadzenie oferty publicznej zaplanowało (lub jest w jej trakcie) 9 spółek.

Najszybciej na parkiecie powinny znaleźć się akcje spółki Tell, a w dalszej kolejności mogą to być: Jago, Novitus, Toora, Teta, Cash Flow, Maks i Action. Nie jest wykluczone, że przy wykorzystaniu jednolitego paszportu w tym okresie pojawią się także walory UniCredito Italiano, Cinema City, Belvedere i CEDC.

Na razie nie wiadomo również, czy spółki, które zostały już wcześniej dopuszczone i zawiesiły zapisy na akcje ( Anica System, Neonet, Odratrans) nie podejmą decyzji o ponownym rozpoczęciu oferty publicznej jeszcze w tym roku czy już raczej na początku przyszłego.

Rozpoczęcie oferty publicznej w pierwszym kwartale zapowiedziały takie spółki, jak: Famur, Enel-Med, Bankier.pl, Interferie, Solaris. Możliwe, że w tym okresie na GPW zadebiutuje także Bolix.

Rozpoczęcie oferty publicznej w 2006 roku rozważają nadal m.in. takie spółki, jak: Korona, CD Projekt, Monnari, Matras, Kross, Polsat, Żabka, Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń, Multimedia Polska, eCard, Tras Intur, Wola Info, Lumena.

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA PRZYGOTOWYWANE DO DEBIUTU GIEŁDOWEGO

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy na giełdzie może potencjalnie zadebiutować do pięciu spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SP), jednak precyzyjne określenie ich liczby nie jest możliwe, gdyż nie wiadomo, jaką strategię prywatyzacji poszczególnych firm przyjmie nowy rząd.

W tym czasie pewny jest tylko jeden debiut – Zakładów Azotowych Puławy, przygotowany przez ustępującego ministra skarbu Jacka Sochę. Ostatnio spółka informowała, że ma rozpocząć notowania giełdowe w drugiej połowie października. Będzie to prawdopodobnie 19 dzień tego miesiąca.

Teoretycznie, w listopadzie mogłoby dojść jeszcze do dwóch ofert z sektora energetycznego – Elektrowni Kozienice i spółki energetycznej Enea – jednak z zapowiedzi przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości (PiS) – partii, która tworzy nowy rząd, wynika, że będą dokonane zmiany w strategii prywatyzacji tej branży.

Może to oznaczać konsolidację tych spółek z innymi podmiotami sektora (niewykluczone, że wzajemną), w ramach tzw. integracji pionowej i upublicznienie ich na GPW jako składników większej struktury dopiero po takiej operacji.

Obie spółki opublikowały już prospekty emisyjne z terminami zapisów na akcje wyznaczonymi odpowiednio na 7-18 listopada i 14-22 listopada, jednak do tego czasu oferty mogą być przesunięte w czasie, bądź odwołane.

Kolejne debiuty państwowych spółek, które mogą się odbyć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, to sprzedaż akcji Ruchu, którego prospekt chce jeszcze złożyć ustępujący minister oraz Fabryki Sklejki z Pisza.

W dalszej perspektywie, ale jeszcze w pierwszym półroczu 2006 roku, na giełdzie może się znaleźć PLL Lot i sama GPW.

Kolejne debiuty muszą być dopiero przygotowane, co zajmie co najmniej kilka miesięcy. Tymczasem na liście transferowej MSP – spółek przeznaczonych do prywatyzacji – jest zaledwie kilka podmiotów, które mają trafić na GPW.

Potencjalnie na GPW w latach 2006-2007 mogą się znaleźć następujące spółki kontrolowane przez Skarb Państwa: PZU, po rozwiązaniu konfliktu z Eureko, BGŻ, PKP Cargo, Węglokoks, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Południowy Koncern Energetyczny, Grupa BOT – Górnictwo i Energetyka, a także Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE), wyposażone w dystrybutorów energii, spośród takich spółek jak Enion, Energa, Energia Pro i Wschodnia Grupa Energetyczna.

Bardzo prawdopodobny jest także debiut Kopalni Bogdanka i Polskiego Holdingu Farmaceutycznego.

Posiedzenia KPWiG odbędą się w następujących dniach: 11 października, 8 i 29 listopada oraz 20 grudnia. Komisja nie ma jeszcze ustalonego harmonogramu na 2006 rok. (ISB)

Marcin Zaremba, Marek Knitter

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do kwietnia 2006 r. na GPW może zadebiutować 27 spółek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl