SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Domino Day: 4,3 mln kostek do przewrócenia w TVN

Dziś w Leeuwarden, stolicy holenderskiej Fryzji, odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w układaniu i przewracaniu kostek domina.

Rekordowa konstrukcja z ponad 4,3 miliona kostek powstawała przez 8 tygodni.

Budowało ją ponad 90 osób z 15 krajów Europy. Najliczniejszą po Holendrach grupą budowniczych są Polacy: jest ich w Leeuwarden 16.

Tegoroczny Domino Day będzie próbą pobicia zeszłorocznego rekordu. Wtedy we Frisian Expo Center - hali o powierzchni dwóch boisk piłkarskich - przewróciło się 3.992.397 kostek domino. Wszyscy budowniczy przeszli serie testów sprawdzających ich przydatność do udziału w przedsięwzięciu. Badano m.in. sprawność motoryczną, zachowanie się przed kamerami, wytrzymałość kręgosłupa oraz znajomość angielskiego. Za pracę otrzymają wynagrodzenie: ok. tysiąca euro miesięcznie.

Przewracanie konstrukcji z 4.321 tys. kostek zainicjuje amerykańska gwiazda muzyki pop, Anastacia.

W realizowanym przez OTTO Uitzend Kracht, we współpracy z firmą Endemol przedsięwzięciu bity będzie rekord Guinessa, w ułożeniu jak największej liczby kostek domina. Zeszłoroczny finał audycji obejrzało na całym świecie ponad 100.000.000 osób.

Relacja dzisiaj wieczorem o 22.25 w TVN.

Pierwsza próba ustanowienia rekordu świata miała miejsce w roku 1986 w miejscowości Lisse w Holandii i niestety nie powiodła się. Jednak mimo to, transmisja tego niezwykłego wydarzenia przez publiczną stację TROS przyciągnęła przed ekrany aż 8.2 mln telewidzów (czyli 55% całej populacji Holandii!). Dwa lata później w miejscowości Rosmalen miała miejsce druga, tym razem udana próba: ustanowiono rekord świata poprzez przewrócenie 1,382,101 kostek domina.
Dziesięć lat później, w sierpniu 1998 roku w holenderskim mieście Leeuwarden, podjęto próbę pobicia tego rekordu. Przez siedem tygodni poprzedzających to wydarzenie, sześćdziesięciu studentów ustawiło ponad dwa miliony kostek.
1,605,757 z nich przewróciło się za jednym popchnięciem, a tym samym ustanowiony został nowy rekord świata, oficjalnie odnotowany w Księdze Guinessa. To spektakularne wydarzenie oglądało 4 miliony widzów w Holandii (SBS Broadcasting) i co najmniej 9,5 miliona widzów w Niemczech (RTL Television).
W listopadzie 1999 roku, w hali byłej giełdy zoologicznej 'Prins Bernardhoeve' w miejscowości Zuidlaren, grupa młodych entuzjastów ustanowiła nowy rekord - ponad 2,5 miliona kostek domina. Transmisję próby bicia rekordu oglądało aż 15 milionów widzów w całej Europie.
W grudniu 1999 roku, odpowiedź na ten rekord przyszła nieoczekiwanie z drugiego końca świata: chińscy studenci ułożyli i przewrócili 2,7 miliona kostek domina.
Jesienią 2000 roku w Holandii ustanowiono kolejny rekord - 3,1 miliona. Pierwsze domino popchnął popularny piosenkarz Lionel Richie.
W sylwestrową noc 2000 roku, grupa studentów z Chin, Japonii i Korei po raz kolejny pobiła swych europejskich przeciwników, ustanawiając nowy rekord świata: 3,407,535 kostek domina.
16 listopada 2001 roku, Domino Day odbył się znowu w Holandii, tym razem w Maastricht. Pierwszą kostką przewróciła piosenkarka Kylie Minogue. Ekipy z różnych krajów ustanowiły nowy rekord, przewracając 3,540,562 kostek. Wydarzenie to było transmitowane na żywo w ośmiu krajach europejskich. Program wyemitowano również w USA i Chinach. Domino Day 2001 obejrzała rekordowa liczba 40 milionów telewidzów.
W swoje piąte urodziny, Domino Day 2002 powróciło do Frisian Expo Center w Leeuwarden, aby ustanowić kolejny rekord świata - 3.847.295 przewróconych kostek.
W listopadzie 2004 roku ustanowiono obecny rekord świata. Z 4.250.000 ułożonych kostek domina przewróciło się 3.992.397.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Domino Day: 4,3 mln kostek do przewrócenia w TVN

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hasi
Besnik Hasi to kasztan.
9 9
odpowiedź