SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dramatyczny apel prywatnych nadawców

"Ustawa o RTV wspiera media publiczne"

Nowelizacja ustawy o RTV uderza w konkurencję na rynku medialnym i wspiera media publiczne - oceniła prezes Agory, Wanda Rapaczyńska podczas konferencji przedstawicieli firm medialnych skupionych w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

W tworzeniu jej projektu brały udział osoby pracujące w TVP - dodała Rapaczyńska.

W środę ma odbyć się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Dlatego prywatni nadawcy podczas konferencji zaapelowali, by parlamentarzyści nie kontynuowali prac nad nowelą przed zakończeniem pracy komisji śledczej.

Według przedstawicieli mediów prywatnych, znowelizowanie ustawy o RTV przed zakończeniem pracy przez komisję śledczą naruszyłoby zarówno konstytucję, jak i regulamin Sejmu. "Do wątpliwości, które wcześniej poruszaliśmy, doszły teraz kolejne, dotyczące niezgodności z Konstytucją" - powiedziała szefowa PKPP Henryka Bochniarz.

"Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji był pożywką dla afery Rywina. Gdyby nie próba stworzenia partyjnej kontroli nad mediami, nigdy Lew Rywin nie pojawiłby się w Agorze" - podkreśliła Rapaczyńska.

Dodała, że nowelizacja ustawy o RTV niszczy konkurencję na rynku i doprowadza do monopolu mediów publicznych. "W przyszłości może to prowadzić do zniszczenia prywatnych nadawców" - obawia się Rapaczyńska.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że w nowelizacji ustawy nie ma żadnych zapisów porządkujących sytuację na rynku praw autorskich i pokrewnych. Odrzucone zostały też proponowane przez prywatne media rozwiązania dotyczące działalności reklamowej nadawców.

"Chodziło nam m.in. o ograniczenia reklamowe w telewizji publicznej, a także określenie limitu wynagrodzeń dla autorów" - powiedział członek rady nadzorczej TV Polsat Józef Birka.

Dodał, że prywatni nadawcy zwrócili się do autorów projektu z konkretnymi propozycjami - "m.in. całkowitego zakazu emisji reklam w telewizji publicznej w zamian za co nadawcy prywatni wpłacaliby na rzecz telewizji podatek" - podkreślił.

Proponowali także wprowadzenie górnych limitów łącznego wynagrodzenia na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi w wysokości 3 proc. "Ten zapis też nie został zaakceptowany. Co oznacza, że autorzy będą od nas ściągać ile będą chcieli" - tłumaczył Birka.

Dużo kontrowersji wzbudzają też zapisy projektu noweli dotyczące archiwów telewizyjnych. "To jest dorobek nas wszystkich. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której np. TVN zwraca się do TVP o udostępnienie polskich filmów i otrzymuje odpowiedź, że jest to niemożliwe z powodu planu emisyjnego" - wyjaśniał Mariusz Walter z rady nadzorczej TVN.

"Liczyliśmy, że nowelizacja ustawy będzie wspierać nadawców prywatnych, tymczasem to kolejne udogodnienie dla mediów publicznych" - dodał.

Jednocześnie przedstawiciele mediów prywatnych ponowili propozycję tzw. małej nowelizacji, czyli wydzielenia z projektu zapisów, których uchwalenie jest konieczne ze względu na wymóg dostosowania polskiego prawa do regulacji Unii Europejskiej.

"Myślę, że jest absolutnie zasadne pytanie, komu i dlaczego zależy na tym, żeby z taką determinacją forsować uchwalenie tak skompromitowanej ustawy" - powiedziała Bochniarz.

Birka zaznaczył, że mimo wielokrotnych zapewnień ze strony przedstawicieli rządu nie doszło do kompromisu z mediami prywatnymi, gdyż ich postulaty nie zostały uwzględnione w projekcie nowelizacji przyjętym przez sejmową Komisję Kultury i Środków Masowego Przekazu.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dramatyczny apel prywatnych nadawców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl