SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Duży wzrost sprzedaży nowych aut osobowych

Sprzedaż nowych samochodów osobowych w styczniu wyniosła ponad 28 tys., co oznacza wzrost o 6% w ujęciu miesięcznym i 25% w porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku, wynika z danych firmy Samar, zajmującej się monitoringiem rynku samochodowego.

Duży wzrost sprzedaży nowych aut osobowych

"Styczeń bieżącego roku przyniósł nadspodziewanie dobre wyniki sprzedaży. [...] Tak dobry rezultat, znacznie przewyższający pierwotne prognozy, to przede wszystkim wynik prowadzonych przez producentów akcji wyprzedażowych starszego rocznika" - podał Samar.

Inne czynniki, które wpłynęły na wzrost sprzedaży, to poszerzenie oferty producentów o nowe modele, podpisane wcześniej i realizowane w styczniu kontrakty flotowe, wypłaty z zysku na koniec roku wzbogacające portfele potencjalnych nabywców, a także szeroka paleta narzędzi finansowych (kredyt, leasing, wynajem długoterminowy) wspomagająca możliwość zakupu samochodu.

"Bieżący, dobry wynik nie wpływa na razie na sformułowaną wcześniej prognozę całoroczną. Wydaje się prawdopodobne, iż wzrost sprzedaży w roku 2008 na poziomie 15% jest wielce prawdopodobny" - podał Samar.

Liczba samochodów nowych i używanych sprowadzonych do Polski poza autoryzowaną siecią producentów i importerów nieznacznie przekroczyła poziom 70 tys. sztuk. Wynik ten jest o 1% wyższy od zanotowanego w styczniu 2007 roku, podała też spółka.

"Chociaż grupa dziesięciu najchętniej kupowanych przez klientów marek w zasadzie się nie zmieniła, to jednak początek roku przyniósł sporo zmian na poszczególnych pozycjach. Nie dotyczą one pozycji pierwszej, na której znajduje się Toyota lider ubiegłorocznej sprzedaży" - podał Samar.

W ciągu pierwszego miesiąca klienci zakupili 3 535 samochodów tej marki, o 11,5% więcej niż rok temu, zapewniając marce 12,5% udział w rynku.

Pierwsza zmiana widoczna jest na pozycji drugiej, którą zajął Opel. 3 021 sprzedanych samochodów to rezultat o ponad 34% wyższy niż zanotowany rok wcześniej. Dzięki niemu udział marki w rynku wzrósł do poziomu 10,7%.

Na trzecie miejsce w rankingu spadła Skoda z wynikiem 2 980 samochodów sprzedanych, o 6% wyższym w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Wzrost sprzedaży jest niższy od wzrostu zanotowanego dla całego rynku i nie pozwolił na utrzymanie udziału w rynku, który zmniejszył się do poziomu 10,5% (12,34% na koniec stycznia 2007 roku).

Czwarta pozycja należy, podobnie jak na koniec ubiegłego roku do Fiata. Sprzedaż 2 502 samochodów pozwoliła na uzyskanie niemal 20% wzrostu w porównaniu do stycznia 2007. Jednak udział Fiata zmniejszył się do poziomu 8,8% (9,2% rok wcześniej).

Na piątej pozycji znalazło się Renault, które tym samym zastąpiło na niej Forda. Sprzedaż tej marki wyniosła 1 743 sztuki, o 18,9% więcej niż rok wcześniej.Wynik który pozwolił na skok o trzy pozycje do przodu nie wystarczył jednak by utrzymać udział na dotychczasowym poziomie. Wyniósł on 6,14%, o 0,3 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

W styczniu bieżącego roku sprzedano i sprowadzono do Polski niemal 100 tysięcy pojazdów. Wynik ten jest o 6,8% wyższy niż zanotowany rok wcześniej.
Nie zmienia się jednak czołówka najpopularniejszych wśród importerów marek samochodów używanych.

Pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, z ilością 14 381 sprowadzonych aut, eksploatowanych średnio przez 11 lat.

Na pozycji drugiej plasuje się Opel. W styczniu 2008 r. Polacy sprowadzili 9 494 modeli reprezentujących tą markę, eksploatowanych średnio przez okres 10 lat.

Trzecia pozycja należy do Ford'a, którego wynik wyniósł na koniec stycznia 6 373 sprowadzone auta. Samochody tej marki są średnio o jeden rok młodsze w stosunku do Opla.

Na czwarte miejsce z liczbą 5 422 sprowadzonych samochodów awansowało Audi. Średni wiek reprezentanta Audi wynosi 10 lat. Pozycja piąta przypadła w udziale Renault (5 627 sprowadzonych aut), którego modele, podobnie jak w przypadku Forda eksploatowane były średnio przez dziewięć lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duży wzrost sprzedaży nowych aut osobowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl