SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Działania TVP niezgodne z prawem'

Operatorzy platform satelitarnych uważają, że pomysł pobieranie opłat przez TVP to łamie prawa.

Wczoraj operatorzy platform satelitarnych: spółek Canal + Cyfrowy Sp. z o.o. i Cyfrowy Polsat S.A. przedstawili stanowisko w sprawie projektu Telewizji Polskiej S.A. z dn. 30.06.2005 r. pobierania opłat od operatorów sieci kablowych i platform cyfrowych.

 - Operatorzy platform satelitarnych stoją na stanowisku, że przedłożony przez TVP S.A. projekt wprowadzenia opłat za reemisję sygnału programów telewizji publicznej jest niezgodny zarówno z przepisami, obowiązującymi w Polsce, z przepisami ustawodawstwa Unii Europejskiej, jak i z rozwiązaniami, przyjętymi przez inne kraje europejskie.
Projekt autorstwa TVP S.A. uderza bezpośrednio w położenie i w sytuację materialną przeciętnego gospodarstwa domowego poprzez jednostronne wymuszenie na operatorach podwyższenia dotychczasowych - umiarkowanych i dostosowanych do możliwości finansowych abonentów - opłat z tytułu użytkowania płatnej telewizji.
Operatorzy platform satelitarnych zgodnie stoją na stanowisku, że projekt ten jest całkowicie sprzeczny z Ustawą o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r., w szczególności z zapisami, dotyczącymi misji świadczenia usług przez TVP SA oraz z prawem powszechnej dostępności sygnału publicznej telewizji, zasadami jej finansowania (gdzie podstawowym źródłem finansowania są przychody z opłat abonamentowych), wreszcie z zasadą "Must-Carry" odnośnie zobowiązań, nałożonych na operatorów sieci kablowych, dotyczących reemisji programów TVP S.A. Również Europejska dyrektywa o usłudze powszechnej wprowadza regulacje w tym zakresie, m.in. poprzez zakaz dyskryminacji podmiotów oferujących sygnał programów telewizji publicznych ze względu na różne sposoby rozprowadzania tychże programów. Zgodnie z intencją wspomnianej powyżej Dyrektywy, gdyby tego typu usługi (rozprowadzanie programów publicznych) miały kiedykolwiek podlegać opłacie, to uprawnionymi do dodatkowego wynagrodzenia byliby, z tytułu wykonywania usługi reemisji, wyłącznie operatorzy sieci kablowych i platform cyfrowych oraz inne podmioty mogące w jakikolwiek inny sposób rozprowadzać sygnał programów telewizji publicznej.
W swojej propozycji umowy, Zarząd TVP S.A., nakazując operatorom satelitarnym uiszczanie wyjątkowo wygórowanych kwot, wie doskonale, że pozostawia im jedynie wybór między uiszczaniem opłat a zaprzestaniem rozprowadzania sygnału programów telewizji publicznej, co stanowi jaskrawy przykład nadużywania przez TVP SA pozycji dominującej na rynku środków masowego przekazu.
Abonenci platform cyfrowych będą musieli płacić dwukrotnie za oglądanie programów telewizji publicznej: w abonamencie radiowo-telewizyjnym, z którego przychód powinien być w całości przeznaczony na realizację misji mediów publicznych oraz w opłacie abonamentowej na rzecz swego operatora. Taka sytuacja, z punktu widzenia konsumenta jest nie do zaakceptowania.
Korzystając z opłat abonamentowych, do uiszczania których zobowiązane są wszystkie gospodarstwa domowe posiadające odbiorniki telewizyjne, TVP SA ma obowiązek dostarczania im sygnału swoich programów, pozostawiając swobodny wybór widzom co do odbioru tych programów, czy to drogą naziemną, czy poprzez sieci kablowe, czy też drogą satelitarną. Poza tym, wprowadzenie dodatkowego źródła dochodu, jaki - obok abonamentu i sprzedaży czasu reklamowego - miałyby stanowić opłaty od operatorów, a więc faktycznie od telewidzów, nie tylko nie znajduje podstaw w Ustawie o radiofonii i telewizji, ale również jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa ochrony konkurencji.
Jeśli wszyscy operatorzy, zarówno kablowi jak i satelitarni, odrzucą propozycję uiszczania wymaganych kwot i zostanie im zakazane reemitowanie programów telewizji publicznej - ponad 5 milionów gospodarstw, czyli prawie 50% polskiego społeczeństwa będzie ich pozbawione. Telewizja Polska zostanie zatem pozbawiona dochodów, po pierwsze z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego, trudno jest sobie bowiem wyobrazić, że będzie on opłacany przez widzów pozbawionych programów, do których mają prawo, po drugie z reklam, których przychód jest obliczony według oglądalności programów, ściśle związanych z liczbą widzów mogących te programy odbierać.
Należy również zauważyć, że podejmując decyzję o zakazie rozprowadzania swoich programów na platformach satelitarnych i w sieciach kablowych, TVP S.A. jednocześnie pozbawiłaby się postępu, wniesionego przez technologię cyfrową, czy to odnośnie jakości sygnału wideo i audio, czy też możliwości informowania poprzez EPG - warto przypomnieć, że za wszystkie te ulepszenia techniczne operatorzy nigdy nie dopominali się jakiejkolwiek opłaty.
Zwróciliśmy się do KRRiT z prośbą o interwencję i o równe traktowanie wszystkich operatorów w tej sprawie (co nakazuje Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów). Niedoskonała ustawa regulująca rynek środków społecznego przekazu w Polsce, wymaga natychmiastowej nowelizacji, szeregu zmian i uzupełnień w pracach, nad którymi oczekujemy zaangażowania KRRiT, jako regulatora porządku medialnego w Polsce - czytamy w oświadczeniu.

"Retransmisja sygnału programów telewizji publicznej powinna odbywać się bezpłatnie: ani operator, ani - co za tym idzie - abonent, czy to telewizji kablowej, czy dekodera satelitarnego, nie powinien być zmuszony do podwójnego płacenia za możliwość oglądania programów telewizji publicznej.
Należy z całą mocą podkreślić, że nie jesteśmy gotowi ponosić ogromnych, sięgających kilkunastu milionów kosztów finansowania telewizji publicznej, czego żąda ta ostatnia: w konsekwencji koszt ten zostałby przeniesiony na konsumenta.
Propozycja Telewizji Polskiej wprowadzenia opłat za retransmisję sygnału programów jaskrawo stoi w sprzeczności z charakterem działalności nadawcy publicznego oraz sposobem finansowania tej działalności.
Telewizja Polska ewidentnie zapomina o interesie widzów, który powinien stanowić priorytet dla nadawcy, mającego do wypełnienia publiczną misję. Byłoby ogromną stratą, gdyby na skutek swoich nieprzemyślanych działań TVP doprowadziło do sytuacji, w której prawie połowa polskich gospodarstw domowych nie miałaby możliwości oglądania programów telewizji publicznej." - powiedział Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Działania TVP niezgodne z prawem'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl