SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennik Polskapresse zagrozi Agorze

Agora ma czas na przygotowanie się do walki - twierdzi Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku.

Pojawienie się nowego konkurenta w segmencie poważnych dzienników, jakim ma być w przyszłym roku nowy tytuł Polskapresse – wydawnictwa specjalizującego się w dziennikach regionalnych – może zagrozić pozycji „Gazety Wyborczej”, wydawanej przez Agorę, ponieważ 60% przychodów reklamowych „GW” pochodzi z regionów, uważają analitycy. Agora ma jednak czas na przygotowanie się do walki.

„Nowy konkurent mógłby zagrozić pozycji należącej do Agory ‘Gazety Wyborczej’, ze względu na fakt, że główną siłą Agory jest duża liczba dodatków regionalnych (60% przychodów z reklamy generowanych jest przez lokalne oddziały Agory” – napisał w komentarzu do prasowych deklaracji Polskapresse Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku.

Jednak czas do debiutu konkurenta jest długi, więc Agora może „dobrze przygotować się do walki”.

Mimo to jednak debiut nowego dziennika może przedłużyć czas ponoszenia przez Agorę dużych nakładów marketingowych – co było reakcją na kwietniowy debiut „Dziennika” Axela Springera – oraz, po faktycznym wejściu konkurenta na rynek, zmniejszyć udziały Agory w rynku reklamowym.

Prezes Polskapresse, członka niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau i wydawcy 9 dzienników regionalnych w Polsce, Dorota Stanek zapowiedziała wprowadzenie na polski rynek w połowie lub pod koniec 2007 roku ogólnokrajowego, jak podał poniedziałkowy „Puls Biznesu”. Polskapresse deklaruje, że chce mieć większą sprzedaż od wszystkich obecnych dziś na rynku dzienników ogólnopolskich, uważa analityk.

Dotychczas największą sprzedaż w segmencie poważnych dzienników ma należąca do Agory Gazeta Wyborcza – 403 tys. egz. (w sierpniu) oraz „Dziennik” Axela Springera – 221 tys. egz. Łączna sprzedaż 9 dzienników regionalnych Polskapresse wynosi obecnie – według „PB” – ok. 350 tys. egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennik Polskapresse zagrozi Agorze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl