SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka Nowa TV uniewinniona. W ramach prowokacji udawała urzędniczkę MSWiA

Sąd Rejonowy w Zambrowie uniewinnił dziennikarkę stacji Nowa TV (ZPR Media), która w styczniu dopuściła się prowokacji dziennikarskiej, od zarzutu nieuzasadnionego wezwania policji. Jednocześnie uznał jej winę w sprawie podawania policjantom nieprawdziwych danych. Sąd odstąpił jednak od wymierzenia za to kary.

Autorka dziennikarskiej prowokacji, Iwona Poreda-Łakomska /Nowa TV /materiały prasoweArticle

Do prowokacji doszło w styczniu br. Wtedy to dziennikarka stacji Nowa TV Iwona Poredzia-Łakomska dzwoniła do rozmaitych komend policji w kraju, podając się za urzędniczkę gabinetu jednego z wiceministrów MSWiA. Twierdziła, że zepsuł jej się samochód, nalegała i oczekiwała podwiezienia jej służbowym pojazdem do hotelu lub warsztatu. Każdorazowo, zgodnie z obowiązującą procedurą, policjanci informowali kobietę jakie w takiej sytuacji można podjąć kroki, podając przy tym m.in. nr kontaktowy do pomocy drogowej czy instytucji świadczących pomoc w takich przypadkach.

W końcu jednak policjanci z Zambrowa podjechali na miejsce, skąd telefonowała do nich, wylegitymowali ją i okazało się, że telefonicznie podała nieprawdziwe dane. Jednak dalej chciała, żeby podwieźli ją radiowozem do hotelu bądź warsztatu. Ostatecznie policja zambrowska zdecydowała o oddaniu sprawy do sądu. Sprawę wytoczono z dwóch paragrafów: wykroczenia z art. 65 par. 1 (tj. wprowadzenie w błąd organu co do własnej tożsamości oraz miejsca zatrudnienie) i 66 par. 1 (tj. wywołanie niepotrzebnej czynności) Kodeksu Wykroczeń.

Dziennikarka stanęła przed Sądem Rejonowy w Zambrowie, lecz nie przyznała się do winy i zażądała uniewinnienia. Przytaczała argument, że prowokacja była przemyślana, rzetelnie przeprowadzana i okazała się udana. Policja wnioskowała dla niej o karę 1 tys. zł grzywny i podobnej kwoty, w formie nawiązki, na Fundację Wdów i Sierot Poległych Policjantów.

Sąd uznał dziennikarkę za winną wprowadzania dyżurnego w błąd co do swej tożsamości i miejsca zatrudnienia. Biorąc jednak pod uwagę m.in. charakter i okoliczności czynu, odstąpił od wymierzenia kary. W sprawie drugiego zarzutu (wywołania działań policji poprzez podanie fałszywej informacji), dziennikarka została uniewinniona. Uzasadniając wyrok w tej części Sąd podkreślił, że policjanci "zrobili w tej sprawie więcej niż musieli", bo nie było potrzeby przyjeżdżać z pomocą - wystarczyło, by podali kobiecie numer do pomocy drogowej.

Orzeczenie jest nieprawomocne i można się od niego odwołać. Dziennikarka zapowiedziała, że skorzysta z tego prawa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka Nowa TV uniewinniona. W ramach prowokacji udawała urzędniczkę MSWiA

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tv zwód, tv unik
To właściciel tej telewizji kpi sobie z Polaków, akceptując takich "pomysłowych pomiotów". To wszystko wywoła PRESJĘ na jakościową telewizję internetową. Od pierwszego Przeglądu Prasy w karnowskiej "wPolsce.pl" upewniłem się, że coś takiego należy oglądać wyłącznie w Polsacie. Rozmowa z jąkającym się prezesem PZU też wskazała, że to bardziej autopromocja państwowych spółek, niż jakakolwiek merytoryka. To będzie tv niszowa, ale dzięki temu, być może tv republika otrząśnie się z tego mułu. Tego saloniku politycznego Ziemkiewicza nie da się już oglądać. Lanie wody na całego. No chyba, że w tym czasie zmieścili by ze 3 razy tyle tematów. Za dużo epitetów emocjonalnych w tv republika.
odpowiedź
User
Marcin
Sprawiedliwy wyrok. Popieram!
odpowiedź
User
obserwator
brawo dla policji, że nie dali się zrobić w konia. Takie pseudo dziennikarzyny chcą zaistnieć w mediach i głowią się po nocach co by tu naczelnemu za durny temat wcisnąć. Za podawanie złych danych i wprowadzanie w błąd powinna być ukarana. Tym bardziej, że materiałowi dużo brakowało do rzetelności i profesjonalizmu
odpowiedź