SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze Polskiego Radia z darmowym wsparciem prawnym dzięki HFPC, będzie odwołanie od zwolnienia Pawła Sołtysa

Na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka kancelaria Wardyński i Wspólnicy będzie udzielać bezpłatnej pomocy prawnej dziennikarzom Polskiego Radia. - Odsuwanie od anteny lub zwalnianie dziennikarzy pracujących w mediach publicznych na podstawie niejasnych przyczyn stanowi niedopuszczalną praktykę w demokratycznym społeczeństwie, która zagraża wolności słowa - ocenia HFPC.

czekaj... Article

W bieżącym tygodniu z Polskiego Radia zwolnieni zostali czołowi działacze Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia. W poniedziałek dyscyplinarnie pożegnano się z szefem związku Pawłem Sołtysem, a w środę z wiceprzewodniczącym Marcinem Majchrowskim i sekretarzem Wojciechem Doroszem. Uzasadnienie we wszystkich przypadkach było analogiczne - dziennikarzom zarzucono m.in. „wywieranie presji psychicznej” na zarząd, „stosowanie czarnego piar’u” oraz „destabilizacje pracy Zarządu PRSA oraz samej Spółki poprzez publiczne nękanie Zarządu” m. in. „żądaniami przystąpienia do mediacji”.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka poinformował, że już po zwolnieniu Sołtysa zdecydowała się udzielić wsparcia dziennikarzom Polskiego Radia. Na jej prośbę Kancelaria Wardyński i Wspólnicy będzie im udzielać bezpłatnie pomocy prawnej. Kancelaria zapowiedziała już, że złoży do sądu odwołanie w sprawie zwolnienia, jej zdaniem uzasadnienie wypowiedzenia jest lakoniczne i ogólnikowe.

W komunikacie HFPC podkreśla, że „odsuwanie od anteny lub zwalnianie dziennikarzy pracujących w mediach publicznych na podstawie niejasnych przyczyn stanowi niedopuszczalną praktykę w demokratycznym społeczeństwie, która zagraża wolności słowa. Media publiczne, ze względu na swoją szczególną misję, powinny prowadzić politykę kadrową w oparciu o względy merytoryczne, a nie polityczne czy światopoglądowe”.

Fundacja powołuje się przy tym na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w często przywoływanej w takim kontekście sprawie Manole przeciwko Mołdawii sprzed kilku lat. ETPC orzekł wtedy, że dla realizowania misji dziennikarskiej istotne znaczenie mają warunki wykonywania zawodu przez dziennikarzy, a władze mediów publicznych mają obowiązek zagwarantować swoim pracownikom możliwość wykonywania pracy bez nacisków oraz wpływania na treści przez nich przekazywane.

Ponadto HFPC zaznacza, że dziennikarze powinni mieć prawo wypowiadać się i krytykować zaobserwowane nieprawidłowości w funkcjonowaniu mediów publicznych, w których są zatrudnieni. Taki pogląd wyraził Europejski Trybunał Praw Człowieka m.in. w sprawie Wojtas Kaleta przeciwko Polsce, wskazując, że „obowiązek lojalności pracowników wobec pracodawcy nie może mieć jednakowej mocy wiążącej w odniesieniu do dziennikarzy, ponieważ istotą zawodu jest przekazywanie informacji i opinii. Dziennikarze mają prawo, a nawet obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, w tym także tych odnoszących się do organizacji pracy czy funkcjonowania mediów  realizujących misję publiczną”.

Zwolnienie Pawła Sołtysa we wtorek skrytykowała Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. W liście do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk-Żyły oceniła m.in.: „Zwolnić kogoś z pracy, a w szczególności związkowca za to, że żądał przystąpienia do mediacji jest czymś szalenie karygodnym”. Stanisławczyk-Żyła w odpowiedzi stwierdziła, że Paweł Sołtys w ostatnim okresie wykroczył daleko poza kompetencje działacza związku zawodowego oraz działał na szkodę Polskiego Radia, co stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Polskiego Radia z darmowym wsparciem prawnym dzięki HFPC, będzie odwołanie od zwolnienia Pawła Sołtysa

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!
Przecież u nas nie ma teraz "demokracji" tylko jest "demokracja pisowska". Jak kiedyś była "demokracja socjalistyczna". PRL-zombi!
49 13
odpowiedź
User
ona
Szkoda, że HFPC nie wspierało darmowo dziennikarzy zwalnianych przez ostatnie 8 lat przez zarząd SLD-PO-PSL w radio. Wyleciało wtedy z pracy kilkaset osób...
15 53
odpowiedź
User
kj
HFPC nie wspierala wyrzucanych dziennikarzy za czasów PO-PSL ponieważ nie chciała wtrącać się w sprawy wewnętrzne samodzielnych spółek handlowych
11 26
odpowiedź