SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze wyrzucani z TVP

Dziennikarze zwolnioni z pracy w telewizji publicznej z przyczyn pozamerytorycznych

SDP w Telewizji Polskiej zapowiedziało, że przekaże rzecznikowi praw obywatelskich listę osób, które musiały odejść bądź zostały zwolnione z pracy w telewizji publicznej z przyczyn pozamerytorycznych.

Szefowa koła Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w TVP Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała w czwartek, że na liście jest ok. 20 osób, które zdecydowały się upublicznić swoje nazwiska. Dodała, że wiele osób tego nie zrobiło w obawie o utratę pracy.

Według telewizyjnego SDP, z powodu "towarzyskich i politycznych układów" z telewizji sami odeszli m.in. Tomasz Lis, Grzegorz Miecugow i Katarzyna Kolenda-Zaleska. Zmuszeni do odejścia zostali m.in. Jacek Łęski i Bogdan Rymanowski. Zwolniono m.in. Barbarę Rogalską, Marka Oblacińskiego i Lidię Gall.

Stowarzyszenie podało też, że w telewizji wciąż pracują m.in. Marzena Paczuska, Maria Wiernikowska i Krystyna Mokrosińska, ale ich programy zniknęły z anteny.

- Tutaj wymienieni są i dziennikarze informacji telewizyjnych, i publicystyki, osoby, które robią reportaże, sport, osoby z ośrodków regionalnych też zajmujące się najrozmaitszymi zajęciami (...) To są ludzie, którzy byli dyskryminowani z powodów politycznych albo odsuwani, dlatego że w ich redakcji zapanował jakiś układ koteryjno-towarzysko-biznesowy - powiedziała Romaszewska-Guzy.

Dodała, że - według niej - telewizja pod prezesurą Roberta Kwiatkowskiego jest traktowana jak aparat politycznej propagandy i "góra pieniędzy, na której się siedzi".

Członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w TVP już w połowie marca przekazali Rzecznikowi Praw Obywatelskich list, w którym skarżyli się, że są przedmiotowo traktowani i poddawani presji wynikającej z niejasnych wewnętrznych układów i z motywów politycznych. Rzecznik telewizji publicznej Jacek Snopkiewicz powiedział wtedy, że dziennikarze powinni opublikować listę skrzywdzonych oraz podać fakty i okoliczności świadczące o nieprawidłowościach.

W odpowiedzi na list dziennikarzy Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego o ustosunkowanie się do zarzutów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze wyrzucani z TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl