SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Edipresse nie musi przepraszać Anny Janickiej, byłej redaktor naczelnej „Show”

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację byłej redaktor naczelnej „Show” Anny Janickiej w sprawie przeciwko wydawnictwu Edipresse Polska o ochronę dóbr osobistych. Janicka zarzucała spółce bezprawne oskarżenie jej o naruszenie zasady poufności.

Anna JanickaArticle

Sprawa, o której portal Wirtualnemedia.pl informował wielokrotnie, zaczęła się na konferencji prasowej 19 września 2011 roku poświęconej wprowadzeniu na rynek przez Edipresse Polska dwutygodnika „Flesz”. W czasie spotkania z dziennikarzami przedstawiciele spółki stwierdzili, że są przekonani, iż Anna Janicka przekazała Wydawnictwu Bauer rozwiązania z projektu opracowanego przez Edipresse magazynu „Flesz”, nad którym Janicka pracowała w tej firmie. Koncepcję tę Bauer miał wykorzystać przy wprowadzeniu działu “Show Style” w magazynie “Show” w połowie sierpnia 2011 roku (więcej na ten temat). Z początkiem września 2011 roku Janicka została redaktor naczelną “Show”, a „Flesz” wszedł na rynek w październiku tamtego roku.

Anna Janicka wytoczyła Edipresse Polska proces o ochronę dóbr osobistych, wnosząc o nakazanie publikacji przeprosin oraz o zasądzenie od tej spółki kwoty 100 tys. zł na rzecz Fundacji Przyjaciół Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej w Warszawie.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł 9 lipca 2014 roku. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wówczas powództwo dziennikarki. W ustnym uzasadnieniu sędzia stwierdził, że działanie Edipresse Polska nie było bezprawne. Sąd uznał, że podobieństwa pomiędzy „Fleszem” i „Show”, zbieżność czasu i zachowanie Anny Janickiej, dawały Edipresse podstawy do formułowania podejrzeń względem niej.

Od tego wyroku Anna Janicka wniosła apelację, jednak 21 kwietnia br. Sąd Apelacyjny ją oddalił. Sędzia stwierdził, że podziela ustalenia sądu pierwszej instancji. Nakazał Janickiej pokrycie kosztów sądowych. Wyrok jest prawomocny. Dziennikarka sprawy nie komentuje.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Trzeba dodać, że w ub.r. Anna Janicka wygrała z Edipresse Polska w sądzie pracy. Spółka pozwała Janicką, bo uznała, że dziennikarka przekazać miała Wydawnictwu Bauer rozwiązania z projektu magazynu „Flesz”. W sierpniu 2014 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości powództwo wydawnictwa Edipresse Polska i nakazał spółce zwrot kosztów sądowych. Firma od wyroku się odwołało.

Ponadto oprócz Anny Janickiej w związku z omawianą sprawą proces o ochronę dóbr osobistych i zakazanie czynów nieuczciwej konkurencji przeciw Edipresse Polska wytoczyło też Wydawnictwo Bauer. W tym postępowaniu sąd przyznał rację wydawcy „Show” i nakazał Edipresse przeprosiny i zapłatę 100 tys. na cel społeczny . Również od tego wyroku wydawca „Flesza” się jednak odwołał.

Dołącz do dyskusji: Edipresse nie musi przepraszać Anny Janickiej, byłej redaktor naczelnej „Show”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
d
Zwolnili, nie zabezpieczyli się długim płatnym okresem zakazu pracy w konkurencji, a teraz jęczą jak każda kutwa po szkodzie.
odpowiedź