SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Edipresse Polska wygrało proces z Anną Janicką, byłą naczelną „Show”

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo byłej naczelnej „Show” Anny Janickiej przeciwko wydawnictwu Edipresse Polska o ochronę dóbr osobistych. Janicka zarzucała Edipresse bezprawne i bezpodstawne oskarżenie jej o naruszenie zasady poufności.

Anna JanickaArticle

Cała sprawa zaczęła się na konferencji prasowej 19 września 2011 roku poświęconej wprowadzeniu na rynek dwutygodnika „Flesz”. W czasie spotkania z dziennikarzami przedstawiciele Edipresse Polska stwierdzili, że są przekonani, że Anna Janicka przekazała Wydawnictwu Bauer rozwiązania z projektu opracowanego przez Edipresse magazynu „Flesz”, nad którym Janicka pracowała w tej firmie. Koncepcję tę Bauer miał wykorzystać przy wprowadzeniu działu “Show Style” w magazynie “Show” w połowie sierpnia 2011 roku (więcej na ten temat). Od początku września tego roku Janicka została redaktor naczelną “Show”, a „Flesz” wszedł na rynek w październiku.

Anna Janicka wytoczyła proces o ochronę dóbr osobistych przeciw Edipresse Polska, wnosząc o nakazanie publikacji przeprosin oraz o zasądzenie od tej spółki kwoty 100 tys. zł na rzecz Fundacji Przyjaciół Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej w Warszawie (więcej na ten temat).

Sąd Okręgowy w Warszawie w środę 9 lipca br. wydał wyrok w tej sprawie, oddalając jednak powództwo dziennikarki i nakazując jej pokrycie kosztów sądowych.

W ustnym uzasadnieniu sędzia stwierdził, że działanie Edipresse Polska nie było bezprawne. Sąd uznał, że podobieństwa pomiędzy „Fleszem” i „Show”, zbieżność czasu i zachowanie Anny Janickiej, dawały Edipresse Polska podstawy do formułowania podejrzeń względem niej. Sędzia podkreślił też, iż w niniejszej sprawie było zbyt dużo zbiegów okoliczności, żeby były one dziełem przypadku. Zaznaczył również, że kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy były spójne, logiczne i wzajemnie się uzupełniające zeznania świadków powołanych przez Edipresse Polska.

Wyrok jest nieprawomocny. Anna Janicka (obecnie redaktor naczelna „Grazii” w Wydawnictwie Bauer) nie chce komentować sprawy do czasu uzyskania uzasadnienia wyroku, od którego uzależnia dalsze kroki.

Trzeba podkreślić, że to był drugi proces w tej samej sprawie, bo pozew o ochronę dóbr osobistych i zakazanie czynów nieuczciwej konkurencji przeciw Edipresse Polska złożyło też Wydawnictwo Bauer. Wyrok w tym procesie wydano kilka dni temu i był on zupełnie inny.

Sąd Okręgowy uznał bowiem winę Edipresse i nakazał tej spółce przeprosić Wydawnictwo Bauer w mediach i wpłacić 100 tys. zł na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla dzieci. Edipresse zapowiedziało, że odwoła się od tego wyroku (dowiedz się więcej).

Dołącz do dyskusji: Edipresse Polska wygrało proces z Anną Janicką, byłą naczelną „Show”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CW
I to są właśnie polskie sądy ta sama sprawa, ba ten sam sąd i dwa różne orzeczenia... Surrealistyczny świat out of control... Hello, Ministerstwo Sprawiedliwości, jest tam kto?...
odpowiedź
User
KP
Ja lubię Ankę. Jest pracowita, mądra i uczciwa.
odpowiedź
User
do KP
Zapomniałaś jeszcze o łubu dubu...
odpowiedź