SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ekspansja SABMiller w Ameryce Południowej

Spółka SABMiller plc poinformowała o dużej inwestycji w Ameryce Łacińskiej za pośrednictwem transakcji zawartej z Grupą Santo Domingo (SDG), w ramach której SABMiller przejmie pakiet kontrolny udziałów w Bavaria S.A.

 Transakcja zostanie przeprowadzona jako fuzja, wskutek której SDG obejmie 15.1% udziałów w SABMiller. Wartość kapitałowa spółki Bavaria to 4,8 miliarda dolarów z uwzględnieniem długu netto i udziałów mniejszościowych, zaś całkowita wartość 100% przedsiębiorstwa grupy Bavaria to około 7,8 miliarda dolarów.

Bavaria jest drugą co do wielkości spółką browarniczą w Ameryce Południowej, z wiodącymi udziałami w rynkach Kolumbii (99%), Peru (99%), Ekwadoru (93%) i Panamy (79%). Najważniejsze marki to Águila, Cristal, Pilsener i Atlas. Połączone przedsiębiorstwa będą produkować rocznie około 175 milionów hektolitrów piwa, osiągając łączny roczny przychód sięgający 12,5 miliarda dolarów i łączną marżę EBIDTA w wysokości 3,5 miliarda dolarów.

Działalność Bavarii jest wysoce komplementarna z dotychczasowymi przedsięwzięciami SABMiller i umożliwia dostęp do istotnego źródła dodatkowych dochodów w jednym z najszybciej rozwijających się regionów strategicznych. Według prognoz, andyjski region Ameryki Południowej ma osiągnąć łączne tempo wzrostu konsumpcji piwa na poziome 4% rocznie przez następne pięć lat, co stanowi znacznie więcej niż globalna średnia dla tej branży, wynosząca około 2%.

W wyniku transakcji, SABMiller osiągnie wiodącą pozycję w Ameryce Południowej, uzupełniając tym samym silną pozycję w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce i Azji jako wiodąca spółka browarnicza na pięciu kontynentach. Przejęcie Bavarii umożliwi dalszą dywersyfikację portfela przedsiębiorstw i marek SABMiller na wysoce atrakcyjnych i rozwojowych rynkach.

Grupa SABMiller wykazywała się już doświadczeniem i skutecznością w zarządzaniu porównywalnymi operacjami na rozwijających się rynkach. Zarząd grupy jest zdania, że zastosowanie najlepszych praktyk wypracowanych przez grupę umożliwi istotną poprawę dochodowości Bavarii, kontynuując pozytywny trend w zakresie przychodów i dochodów, jaki był udziałem Bavarii w ostatnich latach. SABMiller zamierza zredukować koszty operacyjne Bavarii i zainwestować w rozwój asortymentu zróżnicowanych marek dla dalszego wzmocnienia dochodowości.

Szacuje się, że synergia kosztów i poprawa wydajności operacyjnej przyniosą 120 milionów dolarów do marca 2010. SABMiller spodziewa się również, w tym samym okresie, znaczącej poprawy rentowności w wyniku inicjatyw zwiększających dochody.

Zgodnie z prognozą teoretyczną, oczekuje się, że transakcja zwiększy zysk na akcji jeszcze przed realizacją synergii kosztowych i dochodowych w roku finansowym, który zakończy się 31 marca 2006.

Zarząd jest przekonany, że wskaźnik wewnętrznej stopy zwrotu transakcji wynosi znacznie więcej niż koszt kapitału. W oparciu o te założenia, transakcja wygeneruje zysk w piątym lub szóstym pełnym roku obrotowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ekspansja SABMiller w Ameryce Południowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl