SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Elektrim jest poważnie zagrożony upadłością'

Biegły rewident z firmy Ernst & Young Audit w opinii do opublikowanego w środę w nocy raportu rocznego Elektrimu za 2005 rok napisał, że kontynuowanie działalności przez tę spółkę jest poważnie zagrożone.

 Sama spółka informuje o zagrożeniach związanych ze spłatą obligacji oraz sporem o własność części udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC).

„Biorąc pod uwagę obecną sytuacją finansową spółki na dzień sporządzenia załączonego sprawozdania finansowego, istnieje istotne zagrożenie dla możliwości kontynuacji działalności przez spółkę. Brak realizacji wpływów z tytułu sprzedaży pozostałych aktywów w wysokości i terminach wymagalności zobowiązań z tytułu umowy z obligatariuszami, bądź brak pozyskania innych alternatywnych długoterminowych źródeł finansowania uniemożliwi kontynuację działalności spółki w niezmienionym zakresie” – czytamy w raporcie biegłego rewidenta.

Biegły napisał, że na koniec 2005 roku spółka miała zobowiązania krótkoterminowe w wysokości 2.442,6 mln zł (w tym z tytułu obligacji 1.762,5 mln zł).

„Jednocześnie […] spółka posiada istotne zobowiązania pozabilansowe i warunkowe, w tym zobowiązania warunkowe wynikające z warunków zrestrukturyzowanych obligacji. […] W dniu 16 września 2005 roku Sąd w Londynie wydał orzeczenie o naruszeniu umowy restrukturyzującej obligacje. W związku z tym spółka rozpoznała dodatkowe koszty związane z podwyższonymi odsetkami” – napisano w opinii.

„Ponadto […] spółka otrzymała w kwietniu 2006 roku informacje o nadaniu klauzuli wykonalności oświadczeniu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W związku z tym w dniu 9 maja 2006 roku rozpoczęło się postępowanie egzekucyjne z majątku spółki. Na dzień niniejszego stanowiska cześć aktywów spółki została zajęta w ramach egzekucji komorniczej. Zdolność spółki do spłaty powyższych zobowiązań zależy od możliwości sprzedaży posiadanych aktywów, w tym m.in. aktywów telekomunikacyjnych, oraz wielkości uzyskanych z tego tytułu wpływów w wymaganym terminie” – czytamy dalej.

Sam Elektrim w notach objaśniających do raportu podaje, że dalsza sytuacja finansowa spółki jest uzależniona jest od ostatecznego rozwiązania sporu z obligatariuszami oraz wykupu obligacji.

„Ponieważ większość znaczących aktywów spółki jest zastawiona na rzecz obligatariuszy, środki przeznaczone na wykup obligacji powinny pochodzić ze sprzeda1y aktywów telekomunikacyjnych bądź z innych źródeł” – podaje Elektrim.

„Rozwiązanie kwestii związanej z obligatariuszami uzależnione jest od sprzedaży udziałów w PTC Sp. z o.o., ewentualnie od pozyskania finansowania z innych źródeł” – poinformował Elektrim.

W maju na wniosek przedstawiciela obligatariuszy komornik wszczął postępowanie egzekucyjne wobec Elektrimu i zajął należące do konglomeratu udziały w spółce Port Praski i akcje spółki Rafako. Później komornik sądowy zajął jeszcze należące do Elektrimu akcje spółek Elektrim Volt oraz Elektrim-Megadex.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Elektrim jest poważnie zagrożony upadłością'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl