SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elektrim: Wyrok wiedeńskiego arbitrażu jest cały czas prawomocny

W ocenie Elektrimu SA nadal prawomocny jest wyrok wiedeńskiego trybunału arbitrażowego, który w marcu br. został przez warszawski sąd apelacyjny uznany na terytorium Polski.

Spółka uważa tak, mimo że 16 sierpnia ten sam sąd apelacyjny wydał postanowienie o „wstrzymaniu skuteczności” tego wyroku w Polsce.

„Postanowienie sądu z marca nie zostało uchylone. Ono cały czas jest prawomocne i my się na nim opieramy. Tylko Sąd Najwyższy w drodze kasacji może zmienić masowe orzeczenie sądu apelacyjnego” – powiedział na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami Piotr Nurowski, prezes Elektrimu.

Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z 29 marca odrzucił apelację kontrolowanego przez francuskie Vivendi Elektrimu Telekomunikacja od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie uznania na terytorium Polski wyroku Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, według którego przeniesienie 48% udziałów w PTC z Elektrimu na ET w 1999 roku było nieskuteczne.

Jednak 16 sierpnia ten sam sąd wydał postanowienie o wstrzymaniu skuteczności postanowienia, które wydał.

Elektrim uważa, iż postanowienie z Wiednia jest prawomocne. Jednocześnie jednak spółka nie kwestionuje innego wyroku arbitrażu zgodnie, z którym inny udziałowiec PTC, a więc Deutsche Telekom (DT) 15 lutego 2005 roku skutecznie wykonał opcję zakupu 48% udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Opcja call daje niemieckiej firmie prawo zakupu tych udziałów po wartości księgowej jednak Elektrim liczy, że sąd (obecnie rozpatrujacy wysokość kwoty jaką ma zapłacić DT) uwzględni okoliczności niewykonania wyroku Trybunału Arbitrażowego z Wiednia w kwestii własności 48% udziałów operatora sieci telefonii komórkowej Era i Heyah. Według Elektrimu, wykonaniu postanowień przeszkodziło Vivendi Universal i zależny od niego Elektrim Telekomunikacja.

„Arbitraż zastrzegł sobie prawo określenia warunków wykonania opcji call. Obecnie trwa ten etap postępowania. Między Elektrimem a Deutsche Telekom trwa wymiana pism procesowych, w których składamy nasze propozycje” – powiedział Jerzy Modrzejewski, prawnik reprezentujący interesy Elektrimu.

Według Modrzejewskiego wartość księgowa 48 % udziałów PTC wynosiła w lutym 2005 roku (w czasie gdy opcja call została zdaniem trybunału skutecznie wykonana) 320-350 mln euro, ale obecnie ich wartość jest znacznie wyższa i wynosi 560-580 mln euro.

Prezes Elektrim zasugerował, że spółka będzie się starała uzyskać za 48 % udziałów PTC kwotę zbliżoną do ich obecnej wartości księgowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elektrim: Wyrok wiedeńskiego arbitrażu jest cały czas prawomocny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl