SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elementarz o gejach i lesbijkach lekturą szkolną?

Jak wygląda seks lesbijski i gejowski? Jak powiedzieć rodzicom, żejestem gejem? Jak zachować się wobec kolegi geja? - to tytuły kilkurozdziałów z "Tęczowego elementarza" Roberta Biedronia.

Elementarz o gejach i lesbijkach lekturą szkolną?

Autor wystąpi do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem, byjego książkę zakwalifikować jako lekturę uzupełniającą w liceach.Pomysł wywołuje polityczną burzę - pisze "Dziennik".

"Wniosek do MEN złożę na początku grudnia" - zapowiada Biedroń."Czy to się komuś podoba, czy nie, geje i lesbijki są w każdejszkole. Szukają wiedzy o swojej seksualności. A ťTęczowyelementarzŤ to jedyny tego rodzaju podręcznik na rynku" -przekonuje Biedroń.

Swoją inicjatywą Biedroń już ściągał na siebie falę krytyki."Promować homoseksualność w szkołach? Biedroń chyba oszalał" -oburza się Stefan Niesiołowski z PO. Równie krytyczny jest TadeuszCymański z PiS. "Tolerancja to jedno. Ale takie demonstracje?Mieszanie się w tak delikatną materię jak edukacja dzieci?" - dziwisię poseł PiS. Dopisanie książki do kanonu lektur będzie możliwe,gdy minister edukacji zmieni odpowiednie rozporządzenie.

Czy do tego dojdzie? Katarzyna Hall, szefowa resortu, komentujesprawę dyplomatycznie: "Kiedy zobaczę tę książkę i zasięgnęmerytorycznych opinii na jej temat, wtedy będziemy mogli na tentemat rozmawiać".

Jednak Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w MEN, przypomina, żew programie PO zapowiadano zmianę podstaw programowych, a więc ikanonu lektur. "Na pewno się tym zajmiemy" - zapewnia. I dodaje:"Odejdziemy od praktyki czasów ministra Giertycha, który osobiściezatwierdzał każdą książkę. Nie politycy a eksperci ocenią, czyksiążka Biedronia powinna się znaleźć w kanonie lektur" - twierdziSzumilas.

Tadeusz Cymański ostrzega polityków PO: "Mam nadzieję, że niedadzą się sprowokować. Bo zacznie się od książki, a skończy naprawie do adopcji przez pary homoseksualne" - straszy poseł PiS.Niezależnie od tego, czy "Tęczowy elementarz" znajdzie się wkanonie lektur, jego treść na pewno poznają uczniowie I LO wKędzierzynie-Koźlu.

"Książka jest ciekawa, przystępna i niezwykle mądrze odpowiadana postawione pytania" - argumentuje nauczycielka MarzannaPogorzelska. Fragmenty "Tęczowego elementarza" odczyta na zajęciachze szkolną grupą Amnesty International. Pogorzelska nie boi sięzarzutów, że w ten sposób demoralizuje uczniów.

"Mogę to skomentować zdaniem, na które natknęłam się jakiś czastemu w internecie: +Poprzez fakt, że mówię młodzieży o istnieniudelfinów butelkonosych, żaden z nich nie stal się delfinembutelkonosym, ale niejeden dzięki temu zajrzał do encyklopedii+" -odpowiada nauczycielka.

Wcześniej, zasłynęła Pogorzelska składając donos na siebie doRomana Giertycha. Napisała byłemu ministrowi, że uczy młodzież orówności ludzi niezależnie od płci - odnotowuje "Dziennik".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elementarz o gejach i lesbijkach lekturą szkolną?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl